Sugjerojmë:

Supë kremoze me kunguj të njomë, patate dhe djathë cheddar

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
30 minuta
Sugjerohet për:
8 persona
Kalori:
500 gr patate të paqëruara dhe të prera në kubikë
2 kuba koncentrat me lëng perimesh
1 kg kunguj të njomë, të prera në kubikë
1 tufë qepë të njoma, prerë në feta - ruaj 1 për servirje
100 g cheddar i grirë, plus pak shtesë për t'u shërbyer
Arrë moskat

Vendosini patatet në një texhere të madhe me ujë aq sa të mbulohen dhe shkërmoqni kubikët e koncentartit. Lëreni të vlojë, më pas mbulojeni dhe gatuajeni për 5 minuta. Shtoni kungulleshkat, vendosni përsëri kapakun dhe ziejini edhe për 5 minuta. Hidhni qepët e njoma, mbuloni dhe gatuajeni për 5 minutat e fundit.

Hiqeni nga zjarri, më pas përzieni djathin dhe spërkateni me arrë moskat, kripë dhe piper. Përzieni duke shtuar më shumë ujë të nxehtë derisa të merrni konsistencën që ju pëlqen. Shërbejeni me cheddar të grirë ekstra, qepë të njomë dhe arrë moskat ose piper.

Komento