Sugjerojmë:

Reçel molle i aromatizuar me kanellë

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
55 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:

Vendosni një pjatë të vogël në ngrirje. Hidhni mollën e copëtuar dhe sheqerin e grirë në një tenxhere të madhe së bashku me 350 ml ujë dhe lërini të ziejnë, duke e trazuar për të tretur sheqerin.

    Gatuani butësisht, duke e përzier rregullisht, për 30 minuta derisa mollët të jenë tretur.

    Hidhni lëngun e limonit, shtoni shkopin e kanellës dhe ziejini lehtë për 2-3 minuta të tjera derisa masa të jetë e trashë dhe me shkëlqim.

    Hiqeni pjatën e vogël nga ngrirja dhe hidhni pak nga përzierja mbi të. Lëreni për disa sekonda – duhet të jetë e fortë. Nëse është ende pak e lëngshme, vendoseni tiganin në zjarr dhe ziejini për 10-15 minuta të tjera. Vendoseni përsëri pjatën në frigorifer dhe provojeni përsëri, tani duhet të jetë gati.

    Ndajeni mes kavanozëve të pastër e të sterilizuar dhe mbyllini me vakum. Ruhet për tre muaj në një vend të freskët dhe të thatë. Pasi të hapet, ftohet dhe përdoret brenda një muaji.

Komento