Arkiva e etiketave: molle

Mollë e pjekur më kanellë dhe fruta të thata...

Në një tas, përzieni mirë sheqerin, arrat, rrushin, gjalpin, kanellën dhe karafilin, derisa të bëhet një masë e qëndrueshme. Prisni rreth 1 cm nga maja e mollëve, deri në fundin e bishtit të tyre. Me një lugë, gërryeni zemrën...

Krepa të karamelizuar me lëng molle

Si fillim përgatisni krepat. Në një tigan të madh, shtoni gjysmë lugë çaji gjalpë dhe 2 lugë çaji lëng molle. Lejoni që gjalpi të shkrihet. Shtoni një krep në tigan dhe gatuajeni përafërsisht 1 minutë derisa krepa të fillojë...

Kek në tigan me mollë dhe rrush të thatë...

1.Në një tas të madh bashkoni vezët, mollët, kanellën, sheqerin, miellin, pluhurin për pjekje, vaniljen dhe rrushin. 2.Bëni brumin dhe jepini formën që dëshironi . 3.Këtë kek mund ta piqni në tigan, me shumë pak vaj. 4.Hidheni kekun në...

Kek shtëpie me mollë dhe kanellë

1.një tas të madh rrihni vezët me sheqerin. Gradualisht shtoni gjalpin e shkrirë dhe vajin e ullirit. 2.Shtoni miellin, fryrësin, qumështin dhe e përzieni mirë me një rrahës elektrik. 3.Ndërkohë në një enë tjetër bashkoni tulin e mollëve, kanellën,...

Si të shmangni nxirjen e mollëve dhe avokadove pasi...

Besoj se edhe ju e keni problem nxirjen e shpejtë të frutave si avokado apo mollë, të cilat nuk durojnë aspak nga prerja fillestare. Por metoda e zbuluar do t’ju shpëtojë nga kjo gjë, ndiqni hapat e mëposhtëm: 1.Merrni...

Rizoto me mollë. Recetë e bukur, plot ngjyra, perfekte...

1.Përgatisni brodon ose vendoseni të nxehet nëse e keni gati dhe vendosni të shkrihet në të shafrani e curry. 2.Prisni imët qepën. 3.Shkrini gjalpin në një tenxhere dhe skuqni lehtë qepën në nxehtësi të ulët duke i shtuar nga...

Rosto vjeshte me kungull dhe mollë

Vendosni mishin në një tigan të madh për pjekje. Rregulloni patatet, karotat, qepët dhe kungullin rreth mishit. Shtoni ujë në tigan dhe hidhni kripë dhe piper. Shtoni gjithashtu pak  gjalpë dhe piqeni tavën  në 200 gradë për 15 minuta....

Një mollë dhe pak vaj ulliri do të bëjnë...

Ditët e sotme është shumë e rëndësishme të kujdeseni për fytyrën tuaj në çdo kohë. Alternativat natyrale ndonjëherë janë zgjidhja më e mirë pa shumë kosto. A jeni gati të provoni një maskë me mollë dhe vaj ulliri për...

Maskë me lëkurën e mollës për një fytyrë plot...

Lëkura e mollës përmban vitaminë C e cila ka aftësinë të ngadalësojë plakjen. Ajo gjithashtu është e pasur me antioksidantë që luftojnë veprimin e radikaleve të lira si dhe veprimin e rrezeve të dëmshme UV. Prandaj sa herë që...