Arkiva e etiketave: kanelle

Byreçka me mollë dhe kanellë

Vendosni mollët mesatare, sheqerin dhe kanellën në një tenxhere të vogël me 1 lugë gjelle ujë. Mbulojeni me kapak dhe ziejini në zjarr të ulët për 10-15 minuta derisa molla të tretet dhe të kthehet në një komposto. Përzieni...

Reçel molle i aromatizuar me kanellë

Vendosni një pjatë të vogël në ngrirje. Hidhni mollën e copëtuar dhe sheqerin e grirë në një tenxhere të madhe së bashku me 350 ml ujë dhe lërini të ziejnë, duke e trazuar për të tretur sheqerin.     Gatuani...

8 maska natyrale për t’i dhënë zgjidhje 8 problemeve...

Neps ju propozon 8 maska me përbërës krejtësisht natyralë, për problematikat më të zakonshme me fytyrën. Duke filluar nga poret, aknet, yndyra e tepërt apo rrudhat, maskat më poshtë kanë pak kosto, por efikasitet të lartë. Ajo që duhet...

Fruta pylli me qumësht dhe çokollatë për mëngjes

1.Ngroheni furrën në 170 gradë C. 2.Në një fletë të madhe pjekje derdhni të gjitha frutat me një copë kanellë dhe pak kripë. 3.Përzijeni që të krijohet një masë homogjene. 4.Piqini për 20 minuta ose derisa sheqernat fillojnë të...

Si të humbni peshë me erëzat edhe kur je...

Sa herë kemi thënë që të hënën do filloj dietën dhe në fund kemi gënjyer veten më kot? Pra, si mund të humbim peshë dhe të ndryshojmë jetën tonë me disa rregulla të thjeshta? Përdorni erëzat! Disa erëza kanë...

Kek shtëpie me mollë dhe kanellë

1.një tas të madh rrihni vezët me sheqerin. Gradualisht shtoni gjalpin e shkrirë dhe vajin e ullirit. 2.Shtoni miellin, fryrësin, qumështin dhe e përzieni mirë me një rrahës elektrik. 3.Ndërkohë në një enë tjetër bashkoni tulin e mollëve, kanellën,...

6 zëvendësuesit më të mirë dhe më të shëndetshëm...

Shumë prej nesh janë në një marrëdhëie serioze me sheqerin dhe ashtu si pjesa më e madhe e romancave, edhe kjo ka problemet e veta. Nga rritja e glukozës në gjak tek rritja e rezistencës ndaj insulinës, sheqeri mund...

Mëngjes me tërshërë, fara liri, kanellë dhe mollë

1.Në një tenxhere të vogël, hidhni ujë dhe kripë të vlojnë. 2.Përzieni tërshëren dhe gatuajeni 5 minuta mbi nxehtësinë mesatare, duke e nxitur herë pas here. 3.Bollgurin transferojeni në një tas dhe shtoni gjalpin, mjaltë, fara liri, kanellë dhe...

Kanella ndihmon në balancimin e sheqerit në gjak? Ja...

Një studim  i ri tregon se konsumi ditor i kanellës mund të ndihmojë në kontrollin e sheqerit në gjak tek individët me prediabet, duke parandaluar diabetin e tipit 2.  Paradiabeti, i referuar gjithashtu si tolerancë e dëmtuar e glukozës...