Sugjerojmë:

Gazpacho e gjelbër me kastravec dhe nenexhik

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
1 kastravec, i përgjysmuar për së gjati, pa fara dhe i prerë në kubikë
1 spec të verdhë, i prerë në copa
2 thelpinj hudhre, te shtypura
1 avokado e vogël, e prerë
1 tufë qepë të njoma, të grira
1 tufë e vogël nenexhik, e copëtuar
150 ml kos natyral pa yndyrë
2 lugë gjelle uthull vere të bardhë
disa spërkatje Tabasco jeshile

Në një përpunues ushqimi ose blender, përzieni të gjithë përbërësit, duke rezervuar gjysmën e nenexhikut dhe kosit. Shtoni pak uthull shtesë, Tabasko dhe erëza për shije, më pas shtoni pak ujë nëse ju pëlqen më i hollë.

Ftoheni, më pas shërbejeni me një lugë më shumë kos, nenexhik, qepë të njoma dhe disa kuba akulli nëse dëshironi. Supa do të ruhet në frigorifer për 2 ditë – thjesht përziejeni mirë përpara se ta shërbeni.

Komento