Sugjerojmë:

Receta për një focaccia klasike italiane

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
45 minuta
Sugjerohet për:
10 persona
Kalori:
208 kcal
500 g miell të fortë buke, plus shtesë për pluhurosje
7 g maja me veprim të shpejtë
2 lugë gjelle kripë deti të imët
5 lugë gjelle vaj ulliri, plus shtesë për enën dhe për t'u shërbyer
1 lugë gjelle kripë deti e shkrifët
¼ tufë e vogël rozmarine, degëza të mbledhura

Hidheni miellin në një tas të madh përzierjeje. Përzieni majanë në njërën anë të miellit dhe kripën e imët në anën tjetër. Pastaj përzieni gjithçka së bashku, kjo ndarje fillestare parandalon që kripa të vrasë majanë.

    Hapni një pus në mes të miellit dhe shtoni 2 lugë vaj dhe 350-400 ml ujë të vakët, duke e shtuar gradualisht derisa të keni një brumë pak ngjitës (mund të mos ju nevojitet i gjithë uji). Spërkateni sipërfaqen e punës me miell dhe hidheni brumin mbi të, duke e kruar anash enës. Punojeni për 5-10 minuta derisa brumi juaj të jetë i butë dhe më pak ngjitës. Vendoseni brumin në një tas të pastër, mbulojeni me një peshqir dhe lëreni të qëndrojë për 1 orë derisa të dyfishohet në madhësi.

    Lyeni me vaj një tavë drejtkëndore, të cekët (25 x 35 cm). Hidheni brumin në sipërfaqen e punës, më pas shtrijeni për të mbushur tavën. Mbulojeni me një peshqir çaji dhe lëreni për 35-45 minuta të tjera.

    Ngroheni furrën në 220C. Shtypni gishtat në brumë për të bërë gropëza. Përzieni së bashku 1½ lugë gjelle vaj ulliri, 1 lugë gjelle ujë dhe kripën e grirë dhe hidheni sipër bukës. Shtypni degëzat e rozmarinës në gropëzat e brumit.

    Piqeni për 20 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë. Ndërsa buka është ende e nxehtë, hidhni mbi të 1-2 lugë vaj ulliri. Pritini në katrorë dhe shërbejeni të ngrohtë ose të ftohtë me vaj ulliri shtesë, nëse dëshironi.

Komento