Vegjetariane

Qofte me spinaq, një mënyrë për të bindur fëmijët...

1.Bashkoni spinaqin e larë mirë me manxuranën, qepët e njoma të grira imët, shtojuni kripë dhe lërini në zjarr mesatar derisa të zbuten. 2.Kur të ftohet kjo përzierje, grijeni në mikser duke i shtuar pak vaj, parmixhanon dhe vezët....

Nektarina, rrush, kivi dhe shurup panje në një sallatë...

Lani frutat dhe i prisni të gjitha në kubik të vegjël. I bashkoni të gjitha në një tas dhe sipër i shtoni salcën e marinimit. I përzieni mirë e mirë. Sallata me fruta është gati për t’u shijuar! Ruaj...

Qofte me brokoli. Një antipastë e plotë dhe e...

Të ushqyeshme, të shëndetshme, qoftet me brokoli janë një zgjedhje e zgjuar për një antipastë të plotë dhe ekonomike. Shoqërohen me një pure patatesh ose sallatë mikse dhe janë perfekte për ata që ndjekin një dietë vegjetariane. Brokoli-t janë...

Lule kungulli të mbushura, receta e preferuar e sezonit!

1.Pastroji lulet e kungullit duke u hequr pistilin dhe fijet e jashtme. 2.Shoshe gjizën dhe përzieje me djathin e grirë grana, me gjethet e borzilokut të prera për së gjati, me mocarelën e bërë copa- copa dhe me piperin....

Plot vlera ushqyese: Kjo supë e ftohtë panxhari duhet...

Vendosni panxhar dhe uthull molle në një tenxhere të nxehtë dhe ziejeni në ngrohje të ulët për rreth 30 minuta. Pastaj bëjeni pure me një blender dhe shtoni kripë e piper të zi. Lëreni të freskohet pastaj transferojeni në...

Sallatë verore me shalqi dhe avokado, duhet ta provoni!

1.Hidhni në një tas të madh shalqinin, avokadon dhe spinaqin. 2.Në një enë të vogël përzieni së bashku vajin e arrës dhe të ullirit, lëngun e limonit dhe paprikën. 3.Hidhjani përzierjen sallatës dhe trazojeni mirë. Ruaj Recetën

Sallatë vere me bazë pastat

Një pjatë klasike e stinës së nxehtë. Një pjatë e parë e mirë edhe nëse përgatitet një ditë më parë. Sallata verore me pasta të ftohta është e shijshme, e thjeshtë për t’u përgatitur dhe e shëndetshme nga ana...

3 receta për patëllxhanët e skuqur më të shijshëm...

Patëllxhanët e skuqur, një recetë e shijshme që mund të shijohen si antipastë apo sallatë shoqëruese. Ka disa mënyra për t’i bërë ata sa më të veçantë dhe për t’i shijuar gjatë gjithë verës. Po ju tregojmë tri receta:...

Si të bëni dhe konservoni lëng domatesh në shtëpi

Lani, thani dhe hiqni copat e këqija nga domatet.Pritini në seksione të vogla.Në një tenxhere të madhe, shtoni domate dhe shumë pak ujë (së paku 1 gotë).Lërini të zihen.Pasi të zihen vendosni një kullesë për të hequr farat dhe...