Sallatë salmoni me salcë susami

Veshtiresia
E thjeshtë
Koha gatimit
15 minutta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
478
250 gr patate të prera
160 gr fasule
2 fileto salmoni
80 gr gjethe sallate
4 feta mandarinë/portokall , 3 të prera, 1 të shtrydhur
borzilok
koriandër
2 lugë çaji vaj susami
gjysmë limoni i shtrydhur
pak spec pikant i grirë
çerek qepe e grirë

HAPI 1
Ziejini patatet dhe fasulet me avull, në një kosh të vendosur mbi një tigan me ujë të vluar për 8 minuta. Vendosini sipër filetot e salmonit dhe ziejini me avull edhe për 6-8 minuta të tjera, ose derisa salmoni të skuqet lehtë kur testohet me pirun.

HAPI 2
Ndërkohë përzieni përbërësit e salcës së bashku me lëngun e mandarinës/portokallit. Nëse hani menjëherë, ndani gjethet e sallatës në dy pjata dhe sipër shtoni patatet dhe fasulet e ngrohta dhe fetat e mandarinës/portokallit. Sipër i vendosni filetot e salmonit, shpërndajini mbi gjethe dhe sipër hidhini salcën. Nëse shkoni në punë, përgatitini patatet, fasulet dhe salmonin një natë më parë, më pas paketoni në një enë të ngurtë hermetike me gjethet e sallatës të mbajtura të ndara. Vendosni së bashku elementët e sallatës dhe hidhini salcën pak para se të hani për të parandaluar tharjen e gjetheve.

Komento