Arkiva e etiketave: salmon

Një mëngjes plot proteina nis me një omëletë me...

1.Hidhni vezët në një tas, rrihini mirë, shtojuni kripë e piper e më pas edhe ajkën për gatim. 2.Përzierjen hidheni në tigan dhe piqeni. 3.Pasi omëleta është pjekur shtroni pak salmon mbi të. 4.Hidhni sipër koprën e grirë dhe...

Receta më e thjeshtë e salmonit është kjo me...

1.Ndezim furrën me 190°C. 2.Në një tas përziejmë vajin, lëngun e limonit, lëngun e portokallit dhe salcën e sojës. 3.Shtojmë pak kripë sipas shijes që preferoni. 4.Spërkasim me pak kripë salmonin e lyejmë me fara susami dhe i vëmë...

Pasta me salmon dhe bizele, nga më të shijshmet...

1.Vendosim një tenxhere me ujë të ziejë dhe më pas shtojmë makaronat të zihen sipas udhëzimeve të paketimit.2.Ndërkohë vendosim në zjarr një tigan me gjalpë dhe shtojmë qepët e e njoma të skuqen deri sa të zbuten.3.Shtojmë bizelet e...

Kjo pjatë speciale e kërpudhave me salmon të tymosur...

1.Pastrojini mirë kërpudhat dhe pritini në feta të holla.2.Vendosini të marinohen në masën e përgatitur më parë me një lugë vaji, lëng limoni dhe pak majdanoz të grirë.3.Shërbejini pas 15 minutash duke i shoqëruar me biskotat e orizit.4.Kompletojeni vaktin...

Sallatë me salmon dhe avokado për një vakt të...

1.Përgatisni salcën:2.Vendosni të gjithë përbërësit në një kavanoz dhe shkundini fort për tu kombinuar.3.Për sallatën:4.Vendosni spinaqin në një pjatë të madhe shërbyese.5.Rregulloni salmonin, avokadon, rrepkën në feta dhe unazat e qepëve.6.Mund të organizoni edhe sallata individuale në pjata të...

Byrek francez me salmon dhe kërpudha

1.Në një enë hedhim miellin, kripën, gjalpin. 2.Me majat e gishtave përziejmë gjalpin me miellin derisa përbërja e miellit me gjalpin të bëhet si rëra. 3.E fërkojmë përbërjen paksa mes duarve. Ky proces nuk duhet të zgjas gjatë. 4.E...

7 super ushqimet e osteoporozës

Ushqimet e pasura në kalcium dhe vitaminë D janë shumë të mira për densitetin e kockave. Këto të dyja janë thelbësore kur bëhet fjalë për kockat, por gjithashtu shumë luajnë një rol shumë të rëndësishëm edhe vitamina C, kaliumi...

Një mëngjes plot energji me avokado dhe salmon

1.Grini lëkurën e limes dhe vendoseni në një enë.2.Grini barin e qepës dhe lëreni mënjanë.3.Ndani përgjysmë avokadot, hiquni bërthamat, prituni tulin me anë të një thike dhe hiquani me anë të një luge.4.Mbi çdo gjysmë avokado vendosni një fetë...

Salmon me mjaltë dhe salcë lime, një recetë fantastike...

1.Në një tigan me vaj ulliri vendosni për të skuqur me kujdes salmonin. 2.I shtoni kripë dhe piper. 3.E lini salmonin të skuqet me përafërsi 4 minuta nga secila anë. 4.Ndërkohë në një tas të vogël bashkoni 2 lugë...