Arkiva e etiketave: salmon

Qofte me salmon, për një recetë dhe shije ndryshe

 Vendosni patatet në një tenxhere. Mbulojini me ujë të ftohtë. Lëreni të ziejnë në zjarr të forte dhe lerini të vlpjnë për 15 minuta ose derisa të zbuten. Kullojini dhe kthejini në tigan me nxehtësi të ulët. Lërini derisa...

E thjeshtë dhe plot vlera ushqyese: Sallatë me salmon...

1.Përzieni të gjithë përbërësit e veshjes në një tas, përzijini për 1 minutë derisa të arrihet një salcë pak e trashë. Vendoseni në frigorifer derisa të jetë gati për t’u përdorur. 2.Prisni sallatën në copa dhe copëtoni qepën. Qëroni...

Peshk salmon në zgarë me salcë mango dhe avokado

1.Marrim salmonin dhe e marinojmë per 2-4 orë duke hedhur të gjithë përbërësit, filetot e peshkut, vajin e misrit, salcën e sojes, salcën pikante, xhenxhefilin dhe hudhrën e grirë hollë në një tas të madh dhe e përziejmë shpesh....

Salmon i gatuar me hudhër dhe mjaltë

1.Në një tas të mesëm, fusim së bashku mjaltin, salcën e sojes, lëng limoni dhe piperin e kuq. 2.Në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare, ngrohim dy lugë vaj. 3.Kur vaji është i nxehtë, shtojmë salmonin, kripën dhe...

Pasta me salmon dhe bizele, nga më të shijshmet...

1.Vendosim një tenxhere me ujë të ziejë dhe më pas shtojmë makaronat të zihen sipas udhëzimeve të paketimit.2.Ndërkohë vendosim në zjarr një tigan me gjalpë dhe shtojmë qepët e e njoma të skuqen deri sa të zbuten.3.Shtojmë bizelet e...

Byrek francez me salmon dhe kërpudha

1.Në një enë hedhim miellin, kripën, gjalpin. 2.Me majat e gishtave përziejmë gjalpin me miellin derisa përbërja e miellit me gjalpin të bëhet si rëra. 3.E fërkojmë përbërjen paksa mes duarve. Ky proces nuk duhet të zgjas gjatë. 4.E...

Një mëngjes plot energji me avokado dhe salmon

1.Grini lëkurën e limes dhe vendoseni në një enë.2.Grini barin e qepës dhe lëreni mënjanë.3.Ndani përgjysmë avokadot, hiquni bërthamat, prituni tulin me anë të një thike dhe hiquani me anë të një luge.4.Mbi çdo gjysmë avokado vendosni një fetë...

Një recetë salmoni nuk ka qenë kurrë kaq e...

Rregulloni me kripë, piper dhe hudhër filetot e salmoni. Në një tas të vogël, përzieni së bashku salcën e sojës, sheqerin kafe, ujin dhe vajin vegjetal derisa të tretet sheqeri. Vendosni filetot e salmonit në një qese të madhe...