E thjeshtë dhe plot vlera ushqyese: Sallatë me salmon dhe avokado

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
10 min
Sugjerohet për:
3-4 persona
Kalori:
593
1/4 filxhan vaj ulliri
2 limona të mëdhenj të lëngshëm
1 lugë mustardë
1 lugë mjaltë ose shurup panje
2 thelpinj hudhre te grira
1 / 2 lugë rigon të thatë
Kripë e piper për shije
Për sallatën:
1 kokë e madhe sallatë jeshile
1 qepë e kuqe e vogël e copëtuar
1 kastravec të madh të qëruar dhe të prerë në feta
1 avokado e madhe në kubikë
1 / 2 filxhan ullinj jeshilë të prerë
Rreth 3-4 fileto salmon
Kripë e piper për shije
2 lugë vaj ulliri

1.Përzieni të gjithë përbërësit e veshjes në një tas, përzijini për 1 minutë derisa të arrihet një salcë pak e trashë. Vendoseni në frigorifer derisa të jetë gati për t’u përdorur.

2.Prisni sallatën në copa dhe copëtoni qepën. Qëroni dhe prisni kastravecat në kube.

3.Prisni avokadot në gjysmë për së gjati rreth farës. Hapni gjysmat dhe hiqni gropën. Pritini në kubikë të vegjël.

4.Vendosni të gjitha perimet e prera në një tas, përziejeni butësisht dhe lërini mënjanë.

5.Marinoni  filetot e salmonit me kripë dhe piper të zi të bluar. Në një tigan të madh jo-ngjitës, ngrohni vajin në nxehtësi mesatare.

6.Vendosni filetot e salmonit në vajin e nxehtë, duke i shtypur lehtë me një shpatull në mënyrë që mishi të bie në kontakt me tiganin. Pritini për 4-5 minuta derisa të bëhen krokante dhe të marrin ngjyrë të  artë. Rrokullisni filetot dhe gatuajini për 2-3 minuta më shumë.

7.Ndani në mënyrë të barabartë sallatën midis tasave tuaj të servirjes.

8.Vendosni në secilën tas  fileto salmoni dhe shtoni ullinjtë. Lyejeni salmonin me salcën e përgatitur .

Komento