Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: avokado

Super sallata me spinaq, kinoa dhe shalqi

Shpëlajeni kinoan, më pas vendoseni në një tenxhere me kapak dhe mbulojeni me 200 ml ujë. Gatuajeni të mbuluar, në nxehtësi mesatare për 15 minuta ose derisa uji të jetë thithur. Mos u shqetësoni nëse ngjit pak nga fundi....

Avokado Club Sandwich, i shëndetshëm dhe gati në pak...

Thekni bukën (opsionale, por rekomandohet). Pritini avokadon dhe domatet në feta. I spërkasim fetat e domates me pak kripë. Lyeni të dyja anët e bukës me majonezë. Shtroni fetën e poshtme të bukës me cheddar dhe djathë provolone, më...

Studimi i ri: Konsumimi i këtij fruti ul ndjeshëm...

Konsumimi i avokados mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të atakut kardiak, veçanërisht nëse e konsumoni atë në vend të ushqimeve të yndyrshme si gjalpi, djathi ose proshuta, sugjeron një studim i ri. Sipas një studimi të kryer...

Si të shmangni nxirjen e mollëve dhe avokadove pasi...

Besoj se edhe ju e keni problem nxirjen e shpejtë të frutave si avokado apo mollë, të cilat nuk durojnë aspak nga prerja fillestare. Por metoda e zbuluar do t’ju shpëtojë nga kjo gjë, ndiqni hapat e mëposhtëm: 1.Merrni...

Supë e shëndetshme me avokado dhe shparguj

1.Në një tigan të madh ngrohni vajin e ullirit. 2.Shtoni qepën dhe gatuajeni atë mbi nxehtësi mesatare derisa të jetë e butë dhe e tejdukshme. 3.Shtoni shpargujt dhe lëreni të gatuhet për 3 minuta. 4.Shtoni lëngun e perimeve dhë...

Sallatë speciale me avokado, domate dhe mocarela

1.Në një tas përzieni vajin me hudhër shtoni të gjitha erëzat me uthull balsamike dhe lëreni mënjanë.2.Vendosni të gjitha perimet në një tas tjetër dhe hidhni salcën e hudhrës mbi perimet. 3.Përzijeni mirë dhe shërbejeni në temperaturën e dhomës...

Ju kishte shkuar mendja se mund të bëhet një...

1.Parangrohni furrën në 180°C. 2.Vishni me letër furre një tavë drejtkëndëshe për plumcake, ose e lyeni me spraj kundra ngjitjes. 3.Në një tas të madh bashkoni kungujt e njomë të grirë në rende me vezët dhe sheqerin. 4.Në një...

Ushqimet më të pasura me yndyrna të shëndetshme

Së bashku me karbohidratet dhe proteinat, yndyrat janë një makronutrient për të cilat trupi ka nevojë për një nivel optimal të funksionimit. Yndyrat janë jetike për shëndetin e njeriut pasi ato ndihmojnë në prodhimin e energjisë, formimin e qelizave,...

5 super ushqimet që luftojnë gjurmët e moshës

Nëse sytë janë pasqyra e shpirtit, atëherë lëkura është pasqyra e shëndetit tonë. Lëkura juaj reflekton çfarë hani, prandaj ndonjëherë e kemi në dorë të ngadalsojmë ritmet e plakjes nëse hamë ushqimet e duhura. Salmoni Është i pasur me...