Sugjerojmë:

Studimi i ri: Konsumimi i këtij fruti ul ndjeshëm prekjen nga ataku kardiak

Konsumimi i avokados mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të atakut kardiak, veçanërisht nëse e konsumoni atë në vend të ushqimeve të yndyrshme si gjalpi, djathi ose proshuta, sugjeron një studim i ri.

Sipas një studimi të kryer në SHBA, njerëzit që hanin të paktën dy racione avokado në javë – afërsisht një avokado të plotë – kishin 21 për qind më pak të ngjarë të pësonin një atak kardiak sesa njerëzit që nuk e konsumonin kurrë ose vetëm rrallë këtë ushqim. Avokado, megjithatë, nuk dukej se ndikonte në rrezikun e goditjes në tru.

Avokadot mund të japin përfitime të mëdha si pjesë e dietës mesdhetare të shëndetshme për zemrën që është e pasur me fruta dhe perime. Një dietë tipike mesdhetare ka gjithashtu shumë drithëra, bishtajore, arra dhe fara; përdor vaj ulliri për një burim të shëndetshëm yndyre; përfshin sasi të moderuar të proteinave nga burime si qumështi, vezët, peshku dhe shpendët në moderim; dhe kufizon mishin e kuq dhe të përpunuar.

Zëvendësimi i gjysmë porcioni në ditë margarinë, gjalpë, vezë, kos, djathë ose mish të përpunuar si proshuta me avokado mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare si sulmet në zemër me 16 deri në 22 për qind, vlerësoi studimi.

Lini një koment