Arkiva e etiketave: shendet

Ushqimet e pasura me fibra: Si t’i shtosh në...

Shumë prej nesh i lidhin fibrat me shëndetin e tretjes dhe funksionin e zorrëve. Por ngrënia e ushqimeve të pasura me fibra dietike mund të bëjë shumë më tepër. Mund të ulë rrezikun nga sëmundjet e zemrës, diabeti, të...

Studimi i ri: Konsumimi i këtij fruti ul ndjeshëm...

Konsumimi i avokados mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të atakut kardiak, veçanërisht nëse e konsumoni atë në vend të ushqimeve të yndyrshme si gjalpi, djathi ose proshuta, sugjeron një studim i ri. Sipas një studimi të kryer...

E vërteta rreth domateve të konservuara: A janë të...

Domatja është padyshim një ndër përbërësit më të vyer të kuzhinës që është në gjendje të transformojë tërësisht shijen e një pjate. Por ashtu si ҫdo product i nënës natyrë, edhe domatja ka stinën e saj, ҫka do të...

Nëse doni të dobësoheni, nuk keni pse hiqni dorë...

Kur jemi duke u përpjekur që të biem në peshë, shumica prej nesh menjëherë ndërpresin së ngrëni çokollatën, djathin dhe nuk pinë verë. Por një shkencëtar thotë se, nëse duam të dobësohemi nuk është e nevojshme të heqim dorë...

4 zakone që dëmtojnë shëndetin dhe duhet të hiqni...

Jeta nis pas të 40-tave! Ata që kanë kapur këtë moshë me siguri që e dinë tashmë kuptimin e kësaj shprehjeje. Por për ta kuptuar edhe ju këtë shprehje duhet që të kujdeseni për shëndetin tuaj përpara kësaj moshe....

Ky studim i ri lidh konsumimin e çajit të...

Pirja e çajit lidhet me një sërë përfitimesh shëndetësore, duke filluar nga shëndeti i zemrës tek parandalimi i kavitetit. Por një raporti i ri nga ‘International Journal of Cancer’ paralajmëron se si duhet pirë në të  vërtetë çaji: më...

Si të qëndrojmë të rinj dhe të shëndetshëm për...

Mbretëreshë Elizabeta II e Mbretërisë së Bashkuar është 95 vjeçe por ende mund të shkojë në disa mijëra takime biznesi në vit dhe të marrë vendime serioze në qeveri. Ajo ndihet mirë jo vetëm sepse shëndeti i saj është...