Sugjerojmë:

Super sallata me spinaq, kinoa dhe shalqi

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
30 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
100 g kinoa
2 lugë fara kungulli
½ shalqi i vogël, lëkura dhe farat e hequra, i prerë në copa
80 gr spinaq bebe
1 avokado e pjekur, e qëruar dhe e prerë në feta
½ tufe e vogël mente, e grirë hollë
50 g feta, e grirë
lëng 1 lime

Shpëlajeni kinoan, më pas vendoseni në një tenxhere me kapak dhe mbulojeni me 200 ml ujë. Gatuajeni të mbuluar, në nxehtësi mesatare për 15 minuta ose derisa uji të jetë thithur. Mos u shqetësoni nëse ngjit pak nga fundi. Trazojeni për të ndarë kokrrat dhe më pas lërini të ftohen.

Ndërkohë, ngrohni një tigan në zjarr mesatar dhe skuqni farat e kungullit për 1 min ose derisa të fillojnë të skuqen. Hidheni në një tas për servirje ose në një pjatë me shalqirin, spinaqin, avokadon, menten dhe fetën. Hidhni kinoan, më pas shtrydhni lëngun e lime-it me një majë luge kripë.

Komento