Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: shalqi

Përfitimet shëndetësore nëse konsumojmë shalqi

Shalqini është frut shekullor, i lëngshëm dhe i ëmbël dhe shumë e shohin atë si një ëmbëlsirë të përsosur për të shuar etjen gjatë vapës së verës. Këtu janë disa nga përfitimet kryesore shëndetësore të tij: 1-Ju ndihmon të...

Super sallata me spinaq, kinoa dhe shalqi

Shpëlajeni kinoan, më pas vendoseni në një tenxhere me kapak dhe mbulojeni me 200 ml ujë. Gatuajeni të mbuluar, në nxehtësi mesatare për 15 minuta ose derisa uji të jetë thithur. Mos u shqetësoni nëse ngjit pak nga fundi....

Limonatë me shalqi, mënyra më e shijshme për t’u...

Prisni pjesën e sipërme të shalqirit dhe zbrazni atë duke përdorur një lugë të madhe. Shtypeni pjsën e kuqe përmes një sitë në një tas. Vendoseni tulin në një blender (ose përdorni një enë të gjatë dhe blender dore)...

Një miks i shijshëm frutash që është edhe ilaç...

Thuhet se një në dhjetë veta zhvillojnë një gur veshkash në një moment të jetës së tyre. I njohur në botën mjekësore si ‘nephrolithiasis’, ai është një material i fortë kristalor i përbërë prej materialeve që gjenden natyrshëm në...

Ushqimet që na mbrojnë nga rrezet e dëmshme të...

Mbrojtja nga dielli është shumë e rëndësishme gjatë kohës që jemi në plazh apo jemi të ekspozuar ndaj rrezeve ultra vjollcë, në mënyrë që të mos përfundojmë të djegur, me simptoma të plakjes së parakohshme apo akoma më keq,...

Super sallata e verës me shalqin dhe boronica

Në një tas të madh, kombinoni shalqirin, boronicat, kastravecat dhe djathin feta. Shtoni nenexhikun, borzilokun dhe lëngun nga të dy limet. Nëse dëshironi spërkateni me kripë. Përzijini të gjithë përbërësit deri sa të jenë veshur në lëngun e lime....

Këtë verë duhet të hani më shumë shalqi. Dhe...

Nuk ka asgjë më freskuese sesa një fetë shalqi në ditët e nxehta të verës. Përveçse për përqindjen e lartë të ujit që gjendet tek ky frut, ia vlen ta konsumoni çdo ditë, pasi përmban vlera të larta ushqyese dhe...