Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: salmon

6 ushqimet që janë të pasura me kolagjen dhe...

Kolagjeni është proteina kryesore për indet e ndryshme lidhëse në trupin e një personi. Është përgjegjës për elasticitetin e lëkurës. Pra, nëse vëreni rrudha në lëkurë është një sinjal se niveli i kolagjenit në trupin tuaj është zvogëluar. Mbajtja...

Pasta në furrë me salmon dhe pesto, pjata ideale...

1.Ngrohni furrën në 200 ° C.2.Ziejeni makaronat për 5 minuta. Kullojini dhe rezervoni 100 ml ujë gatimi.3.Ndërkohë, në një enë përzieni salmonin, lëngun e limonit, peston (ruani dy lugë) domatet dhe gjysmën e qepëve.4.Përzieni makaronat me ujin e rezervuar...

Ju ndihmojnë të humbni në peshë dhe të ndërtoni...

Zgjidhja është e thjeshtë: Hani ushqime të pasura me yndyrna dhe proteina të shëndetshme, si qumështi, arra dhe salmoni. Kombinuar me ushtrime të rregullta ato do ju ndihmojnë për të humbur peshë dhe për të ndërtuar muskuj. Harrojini pilulat...

Kjo pjatë speciale e kërpudhave me salmon të tymosur...

1.Pastrojini mirë kërpudhat dhe pritini në feta të holla.2.Vendosini të marinohen në masën e përgatitur më parë me një lugë vaji, lëng limoni dhe pak majdanoz të grirë.3.Shërbejini pas 15 minutash duke i shoqëruar me biskotat e orizit.4.Kompletojeni vaktin...

Spageti me salmon që dreka juaj të jetë speciale

1.Në një tenxhere të madhe me ujë të valuar të kripur gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketimit.2.Kullojini dhe rezervoni ½ filxhan ujë nga pastat.3.Në një tigan të madh mbi ngrohjen mesatare, vendosni vajin të ngrohet.4.Shtoni qepët dhe gatuajini deri...

7 super ushqimet e osteoporozës

Ushqimet e pasura në kalcium dhe vitaminë D janë shumë të mira për densitetin e kockave. Këto të dyja janë thelbësore kur bëhet fjalë për kockat, por gjithashtu shumë luajnë një rol shumë të rëndësishëm edhe vitamina C, kaliumi...

Receta më e thjeshtë e salmonit është kjo me...

1.Ndezim furrën me 190°C. 2.Në një tas përziejmë vajin, lëngun e limonit, lëngun e portokallit dhe salcën e sojës. 3.Shtojmë pak kripë sipas shijes që preferoni. 4.Spërkasim me pak kripë salmonin e lyejmë me fara susami dhe i vëmë...

5 super ushqimet që luftojnë gjurmët e moshës

Nëse sytë janë pasqyra e shpirtit, atëherë lëkura është pasqyra e shëndetit tonë. Lëkura juaj reflekton çfarë hani, prandaj ndonjëherë e kemi në dorë të ngadalsojmë ritmet e plakjes nëse hamë ushqimet e duhura. Salmoni Është i pasur me...

Makarona me salmon dhe rikota!

1.Në një tenxhere me ujë të valuar shtoni makaronat të ziejnë. 2.Ndërkohë në një tigan me vaj ulliri skuqni spinaqin dhe me dy thelpi hudhra. 3.Më pas shtoni salmonin dhe ricottën. 4.I përzieni mirë dhe më pas shtoni makaronat...