Sugjerojmë:

Makarona fusilli me bizele dhe salmon, gati në pak minuta

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
240 gramë makarona fusilli integrale
2 lugë gjelle gjalpë
1 qepë e njomë e prerë hollë
140 gr bizele të ngrira
2 fileto salmoni pa lëkurë të prera në kubikë
140 gr maskarpone
½ tablete koncentrat perimesh

Në një tigan me ujë të valuar gatuani makaronat sipas udhëzimeve në paketim.

Ndërkohë në një tigan të thellë shkrini gjalpin dhe shtoni qepën e njomë. Gatuajeni për 5 minuta derisa të zbutet.

Shtoni bizelet, salmonin, mascarponen dhe 50 ml ujë. Thërrmoni në të dhe koncentratin.

Gatuajini për 3-4 minuta derisa salmoni të jetë gati dhe shtoni pak piper dhe kripë nëse ka nevojë.

Shtoni makaronat e gatuara në tigan dhe trazojini mirë.

Shërbejini me pak qepë të njomë të grirë përsipër.

Komento