20-30 min/ SA KOHË KE?

Kek me limon: I butë, aromatik dhe shumë i shijshëm

Kek me limon: I butë, aromatik dhe shumë i shijshëm

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 6
Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 20 minuta

Me shije delikate, me aromë të mirë dhe me shumë shije, keku me limon është mënyra perfekte për të nisur ditën në mënyrën e duhur, sidomos nëse shoqërohet me një lëng portokalli ose një filxhan çaji. I thjeshtë dhe i shpejtë për t’u përgatitur, keku me limon është perfekt edhe për t’u përgatitur i mbushur. Kujdesuni të zgjidhni limonë organikë, pasi kjo recetë parashikon edhe përdorimin e lëkurës.

Ingredientët

 • 150 gr miell
 • 150 gr niseshte patatesh
 • 120 gr sheqer
 • 1 gotë kos
 • 3 vezë
 • 1 bustinë maja
 • Pak kripë
 • Lëngu dhe lëkura e një limoni

Udhëzimet

1

Grini lëkurën e një limoni dhe shtrydhni lëngun në një enë. Rrihni vezët me sheqerin të paktën 7-10 minuta.

2

Shtoni kosin, kripën dhe lëngun e limonit. Shtoni miellin dhe niseshtenë e situr dhe në fund majanë. Lyeni një formë pjekjeje me gjalpë dhe hidhni brumin e kekut aty.

3

Piqeni në furrë të nxehur në 180 gradë për 20 minuta. Pasi të jetë ftohur, mund ta dekoroni ose mbushni sipas shijes suaj.

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  Janene Breit
  04/07/2019 at 8:13 pm

  Hey! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 • Reply
  find here
  08/08/2019 at 6:26 am

  Great write-up, I am regular visitor of one?¦s blog, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 • Leave a Reply