Arkiva e etiketave: ramazan

Ramazan në Snapfood: Të gjithë restorantet ku mund të...

Përgjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, ndërpreja e agjërimit për të shijuar Iftarin është pjesë shumë e rëndësishme e ditës, por për shkak të ngarkesës në punë apo aktivitete të tjera, përgatitja e këtij vakti mund të jetë e...

Tollumba të sherbetosur

Në tenxheren e vogël, bashkoni së bashku sheqerin, ujin dhe shtrydhni lëngun e limonit. Vendoseni në sobë mbi nxehtësinë mesatare të lartë.     Lëreni të ziejë, më pas ulni menjëherë zjarrin dhe lëreni të ziejë për jo më shumë...

Ramazan me Snapfood: Të gjithë restorantet ku mund të...

Muaji i Ramazanit është një periudhë e bekuar dedikuar solidaritetit, adhurimit dhe sakrificës e padyshim një ndër momentet më të rëndësishme të të gjithë kalendarit islam. Për të festuar këtë muaj të shenjtë, Snapfood ju sjell një përzgjedhje të...

Këshilla për të qendruar të shëndetshëm gjatë Ramazanit

Gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, muslimanët e rritur të shëndetshëm praktikojnë agjërimin e përditshëm nga agimi deri në perëndim të diellit. Tradicionalisht, njeriu e prish agjërimin në perëndim të diellit me një vakt të quajtur Iftar dhe më...

Mish qingji i aromatizuar me hurma arabie

Në një tigan të madh ngrohni vajin, shtoni qepën dhe mishin e qingjit dhe skuqini shpejt derisa mishi të marrë një ngjyrë të lehtë kafe. Shtoni patatet e ëmbla dhe erëzat dhe trazojini mirë. Hidhini 425 ml ujë të...

Kunefe: Ëmbëlsira më speciale për Ramazan

Ngrohni furrën në 200 gradë. Vendsoni kadaifin në një tas dhe hidhni përsipër gjalpin e shkrirë. Me duar ndani fijët që gjalpi të jetë shpërndarë në mënyrë të njëtrajtshme. Gjysmën e kadaifit shtrojeni në një tavë me diametër 20...

Milkshake me hurma arabe për të pasur energji gjatë...

Pas agjërimit për gjatë gjithë ditës, kjo pije do t’ju bëjë të ndiheni mirë dhe të rekuperoni energjitë. Si fillim po ju tregojmë dobitë e përbërësve të kësaj recete: Përfitimet shëndetësore të tërshërës: Zvogëlon kolesterolin Ka veti  anti-depresive dhe...

Muaji i Ramazanit. Si duhet të ushqehemi gjatë syfyrit...

Sot nis muaji i Ramazanit dhe besimtarët e Islamit agjërojnë nga lindja deri në perëndimin e diellit. Gjatë argjërimit nuk konsumohet asnjë lloj ushqimi ose pijeje dhe mendja duhet të jetë e pastër. Vaktet që konsumohen gjatë periudhës së...