Pije/ RECETA

Milkshake me hurma arabe për të pasur energji gjatë Ramazanit

Pas agjërimit për gjatë gjithë ditës, kjo pije do t’ju bëjë të ndiheni mirë dhe të rekuperoni energjitë.

Si fillim po ju tregojmë dobitë e përbërësve të kësaj recete:

Përfitimet shëndetësore të tërshërës:

Zvogëlon kolesterolin
Ka veti  anti-depresive dhe rrit  humorin
E dobishme në humbje peshe

 

Përfitimet shëndetësore të hurmave të Arabisë:

Forcojnë kockat
Nivelet e larta të hekurit i bëjnë ato te përsosura për ata që vuajnë nga anemia
Ideale për një rikuperim të shpejtë të energjive
Parandalojnë kapsllëkun

Përbërësit:

Hurmat e Arabisë (pa farë) – 10
Qumësht – 1 filxhan
Tërshërë – 3 lugë gjellë
Mjaltë – 1 lugë (opsionale)

Metoda:

Hidhni hurmat arabe në ½ filxhan qumësht për 30 minuta.
Piqeni tërshërën për rreth 5 minuta në një tigan që nuk ngjit derisa të marrë pak ngjyrë kafe.
Lëreni të  pushojë.
Grijini së bashku hurmat arabe dhe tërshërën në një blender.
Shtoni qumështin e mbetur dhe përziejeni mirë.
Shërbejeni të ftohtë.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Floy Briggman
    04/07/2019 at 7:58 pm

    Hello, Neat post. There is a problem along with your web site in web explorer, might test this… IE still is the market leader and a huge component of other people will leave out your wonderful writing due to this problem.

  • Leave a Reply