Sugjerojmë:

Kunefe: Ëmbëlsira më speciale për Ramazan

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
200 gr kadaif
80 gr gjalpë, i shkrirë
125 gr mozzarella e grirë
100 gr ricotta
120 gr sheqer pluhur
Lëngu i një limoni dhe lëkura e grirë
1 lugë gjelle ujë trëndafili
50 gr stika të grira
Petale trëndafili të thara për dekor

Ngrohni furrën në 200 gradë.

Vendsoni kadaifin në një tas dhe hidhni përsipër gjalpin e shkrirë. Me duar ndani fijët që gjalpi të jetë shpërndarë në mënyrë të njëtrajtshme.

Gjysmën e kadaifit shtrojeni në një tavë me diametër 20 cm. Shtypeni me kujdes me duar që të jetë rrafshuar mirë në pjesën e poshtme.

Në një tas tjetër, bëni bashkë mozarella-n dhe ricotta-n. Përzierjen shtrojeni mbi kadaifin e vendosur në tavë dhe mbulojeni me pjesën e mbetur të kadaifit. Shtypeni me kujdes me një enë me fund të rrafshët që të ngjeshet mirë.

Vendoseni tavën në furrë për 25 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë.

Ndërkohë që ëmbëlsira piqet, përgatisni sherbetin. Në një tigan, hidhni sheqerin, lëkurën e limonit, lëngun e limonit dhe gjysmë gote ujë (120 ml). Cojeni në pikën e vlimit dhe më pas uleni nxehtësinë dhe lëreni 8-10 minuta derisa të marrë trajtën e shurupit.

Sherbetin hidhjani kadaifit sapo ta nxirrni nga furra  dhe lëreni të ftohet për 5 minuta.

Dekorojeni me stikat e grira dhe petalet e trëndafilit dhe shërbejeni.

Komento