Reçel molle i aromatizuar me kanellë

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
55 minuta
Sugjerohet për:
2 kavanoze 500gr
Kalori:
1 kg mollë, të qëruara, të prera dhe të pastruara nga farat
250 gr sheqer pluhur
½ limon, lëngu
1 shkop kanelle

Vendosni një pjatë të vogël në ngrirje. Hidhni mollën e copëtuar dhe sheqerin në një tenxhere të madhe së bashku me 350 ml ujë dhe lërini të ziejnë, duke e trazuar për të tretur sheqerin.

Gatuani butësisht, duke e përzier rregullisht, për 30 minuta derisa mollët të jenë tretur.

Hidhni lëngun e limonit, shtoni shkopin e kanellës dhe ziejini lehtë për 2-3 minuta të tjera derisa masa të jetë e trashë dhe me shkëlqim.

 Hiqeni pjatën e vogël nga ngrirja dhe hidhni pak nga përzierja mbi të. Lëreni për disa sekonda – duhet të jetë mjaft i fortë. Nëse është ende pak i lëngshëm, vendoseni tiganin në zjarr dhe ziejini për 10-15 minuta të tjera. Vendoseni përsëri pjatën në frigorifer dhe provojeni përsëri, tani duhet të jetë gati.

 Ndani mes kavanozëve të pastër e të sterilizuar dhe mbyllini. Ruhet për tre muaj në një vend të freskët dhe të thatë. Pasi të hapet, ftohet dhe përdoret brenda një muaji.

Komento