Sugjerojmë:

Krepa të thjeshta

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
30 minuta
Sugjerohet për:
12 cope
Kalori:
100 gr miell i thjeshtë
2 vezë të mëdha
300 ml qumësht
1 lugë vaj luledielli ose vegjetal, plus pak shtesë për tiganisje

Vendosni 100 gr miell të thjeshtë, 2 vezë të mëdha, 300 ml qumësht, 1 lugë luledielli ose vaj vegjetal dhe pak kripë në një tas ose enë të madhe, më pas përziejeni në një brumë të butë.

Lëreni mënjanë për 30 minuta për të pushuar nëse keni kohë ose filloni gatimin menjëherë.

Vendosim një tigan mesatar ose një tigan për krepa në zjarr mesatar dhe e fshijmë me kujdes me pak letër kuzhine të lyer me vaj.

Kur të nxehet, gatuajini krepat tuaja për 1 minutë nga secila anë derisa të marrin ngjyrë të artë.

Komento