Petulla proteinike

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
25 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
1 banane
75 g tërshërë
3 vezë të mëdha
2 lugë gjelle qumësht (qumësht lope, soje, tërshëre ose arror, të gjitha funksionojnë)
1 lugë gjelle pluhur për pjekje
1 majë luge kanelle
2 lugë gjelle proteine pluhur
vaj kokosi, ose një vaj pa shije, për tiganisje
gjalpë arra, shurup panje dhe manaferra ose banane të prera në feta për t'u shërbyer

Rrihni bananen, tërshërën, vezët, qumështin, pluhurin për pjekje, kanellën dhe pluhurin proteinik në një blender për 1-2 minuta derisa të krijohet një masë. Kontrolloni që tërshëra të jetë shpërbërë, nëse jo, procesojini për një minutë tjetër.

    Ngrohni pak vaj në një tigan. Hidhni 2-3 garuzhde brumë, duke lënë pak hapësirë ​​midis secilës për t’u përhapur. Gatuani për 1-2 minuta, derisa të fillojnë të shfaqen flluska në sipërfaqe dhe pjesa e poshtme të marrë ngjyrë të artë. Kthejeni dhe gatuajeni për një minutë tjetër derisa të gatuhet. Transferojini në një furrë të ngrohur dhe përsëriteni me brumin e mbetur. Shërbejini me gjalpë arrash, shurup panje dhe fruta.

Komento