Arkiva e etiketave: petulla

Petulla të buta me kos dhe shëllirë djathi që...

1.Në tavolinën e punës, pasi keni situr miellin hapni në mes një hapësirë. 2.Shtoni pluhurin e pjekjes, sodën dhe vezën. 3.Punojeni mirë brumin, shtoni ndërkohë vajin. 4.Në fund shtoni shëllirën gradualisht dhe kosin. 5.Punojeni mirë brumin derisa të bëhet...

Petulla me çokollatë dhe pa miell. Të shpejta dhe...

1.Në një blender bashkoni bananet e qëruara, vezën dhe tërshërën. 2.I përzieni 15-30 sekonda sa të arrini një masë kremoze. Shtoni edhe kanellën. 3.Ngrohni një tigan që nuk ngjit. 4.Filloni e skuqni petullat për 5 minuta para e mbrapa....

Petulla me krem karamel dhe kikirik për mëngjesin e...

1.Fillimisht në një enë qelqi hedhim miellin, vezët, sheqerin, gjalpin dhe i rrahim, më pas i shtojmë dhe pak qumësht derisa të bëhet një masë brumi e trashë. 2.Ndërkohë që brumi pushon pak, bëjmë pjekjen e kikirikëve me lëvore...

Petulla të mbushura me marmalatë për mëngjes

1.Ngrohni qumështin dhe aty shkrini sheqerin dhe majanë e freskët derisa të formoni një masë kremoze. 2.Ndërkohë millin e keni situr dhe e keni hedhur në një tas bashkë me gjalpin e shkrirë. 3.Filloni shtoni ngadalë qumështin me sheqerin...

Mëngjes plot fibra: Petulla me djathë dhe barishte

1.Në në një enë bashkoni miellin, kosin, qepën dhe djathin. Trazojini mirë dhe shtoni sodën e barishtet e tjera. 2.Punojeni mirë masën dhe fomoni disa toptha të vegjël me madhësi sipas dëshirës. 3.I skuqni në një tigan me vaj...

Petulla me boronicë për mëngjesin e sotëm

Vendosni një tavë në ngrohje mesatare. Në një tas të mesëm, përzieni miellin, sheqerin, pluhurin e pjekjes dhe kripën dhe lëreni mënjanë. Në një tas të veçantë, përzieni qumështin e avulluar dhe lëngun e limonit. Lereni të pushojë për...

Gjethet e selinosë. Me to mund të bëjmë gjëra...

Çfarë të bëjmë me gjethet e selinosë? Këtë perime e përdorim për supa, për t’u dhënë shije pjatave të ndryshme apo për të përgatitur koncentrate perimesh të bëra vetë. Gjethet e selinosë janë një lëndë e parë e shëndetshme...