Sugjerojmë:

Mëngjesi

Simite të pjekura me proshutë dhe djathë

Ngrohni furrën në 175 gradë C. Lyeni me yndyrë një tavë pjekjeje. Në një tas, përzieni së bashku gjalpin, mustardën Dijon, salcën Ëorcestershire, farat e lulekuqes dhe qepën e tharë. Ndani simitet në gjysmë dhe vendosni pjesët e poshtme...

Omletë greke e shijshme me djathë dhie dhe shparguj

Ngrohni vajin e ullirit në një tigan të madh mbi nxehtësi mesatare; gatuajini shpargujt dhe specin e kuq deri sa perimet të fillojnë të zbuten, rreth 3 minuta. Shtoni domatet qershi, spinaqin, hudhrën, rigonin, borzilokun dhe kripën dhe vazhdoni...

Krepa të shpejta, për një mëngjes të kripur ose...

Në një tas të madh, përzieni bashkë miellin dhe vezët.gradualisht shtoni qumështin dhe ujin, duke i trazuar që të krijohet një masë e njëtrajtshme. Shtoni kripën dhe gjalpin dhe rrihini. Në një tigan që nuk ngjit, të yndyrosur fare...

Omletë sufle, pjata ideale për mëngjes

Në një tas mesatar, rrihni bashkë të verdhat e vezëve, qumështin dhe shtoni kripë dhe piper. Në një tas të madh, duke përdorur rrahesë elektrike, rrihni të bardhat e vezëve për rreth dy minuta derisa të bëhen marengë. Duke...

Bukë e pjekur me domate, vezë dhe proshutë

Ngroheni furrën në 200 °C. Në një tigan të madh hidhni vajin të nxehet mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni domatet dhe gatuajini 12-15 minuta. Shtoni vezët dhe gatuajini derisa të trashen 3-4 minuta. Hiqini nga nxehtësia dhe shtoni proshutën. Hidheni...

Një sallatë e shëndetshme për mëngjes me kuinoa dhe...

1.Shpëlani dhe përgatisni kuinoan sipas udhëzimeve të paketimit. 2.Lereni kuinoan të ftohet në temperaturën e dhomës. 3.Në një tas të madh, kombinoni kuinoa, luleshtrydhe, boronica dhe mango. 4.Për të bërë shurrupin: Në një tas të vogël kombinoni mjaltë dhe...

Picë e shpejtë me mocarela, spinaq dhe bacon për...

1.Parangrohni furrën në 200 gradë celsius. 2.Merrni një tavë me madhësi mesatare dhe shtroni në të një letër pjekjeje. 3.Në një tas me madhësi mesatare kombinoni miellin, pluhurin pjekës, kripën dhe i përzieni mirë. 4.Shtoni kosin dhe i trazoni...

Byreçka me spinaq që mëngjesi të shijojë pafund

Ngroheni furrën në 220 gradë dhe futni brenda një fletë pjekje. Në tas të vogël, hidhni së bashku 1 vezë me 1 lugë gjelle ujë dhe lereni mënjanë. Në një tas tjetër kombinoni ricotta, spinaq, borzilok, domate, piper të...

Tosti i mëngjesit me mjaltë dhe lajthi të shijon...

1.Në një tas bashkoni copëzat e thërrmuara të lajthisë, vajin e ullirit kripën dhe piperin. 2.Merrni fetën e thekur të bukës, e lyeni me kosin grek që është disi i trashë dhe më pas i shtoni masën me lajthi...