Sugjerojmë:

Omletë sufle, pjata ideale për mëngjes

Veshtiresia
Mesatare
Koha gatimit
12 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:
3 vezë të mëdha
¼ gotë qumësht
Kripë dhe piper
1 lugë gjelle gjalpë
¼ gotë djathë i grirë sipas dëshirës
Majdanoz i grirë për spërkatje
Gjysmë avokado e prerë në feta

Në një tas mesatar, rrihni bashkë të verdhat e vezëve, qumështin dhe shtoni kripë dhe piper. Në një tas të madh, duke përdorur rrahesë elektrike, rrihni të bardhat e vezëve për rreth dy minuta derisa të bëhen marengë.

Duke përdorur një spatul, me kujdes hidhni të bardhat në përzierjen e të verdhave, duke bërë kujdes që mos të bjerë e bardha.

Në një tigan, shkrini gjalpin në nxehtësi mesatare. Shtoni vezët dhe lëreni të skuqet pa e kthyer derisa sipërfaqja të fillojë të mpikset, për rreth 4 minuta.

Shtoni djathin në njërën anë të omletës, mbulojeni tiganin dhe lëreni për 3-4 minuta derisa djathi të nisë të shkrijë. Paloseni omletën që të mbulohet djathi dhe skuqeni dhe për 1 minutë.

Hiqeni tiganin nga zjarri dhe vendoseni omletën në pjatë. Spërkateni me majdanoz dhe shërbejeni me avokado.

Komento