Sugjerojmë:

Bukë e pjekur me domate, vezë dhe proshutë

2 lugë çaji vaj
1 kuti domate të konservuara
6 vezë të mëdha
2 gota proshutë të gatuar
1 copë bukë franceze
2 gota djathë çedar

Ngroheni furrën në 200 °C.

Në një tigan të madh hidhni vajin të nxehet mbi nxehtësinë mesatare.

Shtoni domatet dhe gatuajini 12-15 minuta.

Shtoni vezët dhe gatuajini derisa të trashen 3-4 minuta.

Hiqini nga nxehtësia dhe shtoni proshutën.

Hidheni përzierjen mbi një fletë pjekje të përzier.

Hidhni djathin përgjatë përzierjes.

Sipër shtoni vezët dhe mbushni bukën.

Piqeni deri sa të marrë ngjyrë kafe 17-20 minuta.

Sherbejni në feta.

Lini një koment