Arkiva e etiketave: Snapfood

Farfalle me kërpudha, shija më e mirë që do...

1.Në një tenxhere me ujë të valuar shtoni farfallet. 2.Ndërkohë prisni imët kërpudhat, spinaqin dhe hudhrat bashkë me qepën. 3.Në një tigan me vaj ulliri skuqni qepën, hudhrat dhe kërpudhat. 4.Trazojini mirë derisa kërpudhat të vyshken dhe më pas...

Mëngjes për 5 minuta, roller me salçiçe dhe proshutë

1.Merrni fetat e bukës dhe hiqini anësoret me thikë. 2.Shtrijini me një shkop petash deri sa të hollohen. 3.Vendosini sipër një fetë proshute dhe një salçiçe secilës. 4.Mbështilleni bukën duke e bërë rrethore në madhësinë e salçiçes. 5.Secilën roller...

Sarma me gjethe spinaqi është receta që familja juaj...

1.Në një tigan vendosim qepët e coptuara, mishin e bluar, orizin, kripën dhe piperin e zi, i skuqim për 5 minuta dhe shtojmë piperin e kuq. 2.Vazhdojmë i skuqim edhe për 2 minuta të tjera. 3.Marrim gjethet e spinaqit...

Gjithmonë të uritur? Këto ushqime do ju ndihmojnë të...

A ndiheni shpejt të uritur edhe pasi nuk ka kaluar shumë kohë që keni ngrënë? Nëse shanset janë për po, atëherë duhet të bëni disa ndryshime të vogla në dietën tuaj. Përpiquni të bëni pjesë të rutinës suaj disa...

Nëse nuk arrini t’i konsumoni, këto ushqime mos i...

Ushqimi juaj do të shijonte më shumë nëse nuk e lini të teprojë për në frigorifer. Megjithatë nëse nuk keni shumë kohë për të gatuar dhe gjithmonë nxitoni duhet të keni parasysh se ka disa ushqime të cilat nuk...

Pra, ku duhet ta marrim kalciumin përveçse nga qumështi?

Marrja e sasisë ditore të kalciumit përmes qumështit, nuk është domosdoshmërisht zgjedhja më e mirë. Një gotë qumësht përmban mesatarisht 300 mg kalcium, megjithatë njerëzit e kanë të vështirë të absorbojnë kalciumin nga qumështi i lopës. Rekomandohet që të...

Mbani shënim: 3 hapa për të rritur metabolizmin tuaj...

Ka shumë mënyra të ndryshme për të rritur metabolizmin, por nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshë, disa metoda funksionojnë më mirë se të tjerat. Pse? Për shkak se disa truke të metabolizmit në të vërtetë shkaktojnë shtim...

Këto janë ushqimet e shëndetshme që duhet të konsumoni...

Sekreti i shtimit të peshës është të hani vazhdimisht më shumë kalori sesa po digjeni nga aktiviteti. Ngritja e peshave është gjithashtu e rëndësishme, në mënyrë që kaloritë shtesë nga ushqimet dhe ushqimet me kalori të larta të mund...

8 arsye të mira që të konsumoni tërshërë për...

Mëngjesi ështe vakti më i rëndësishëm i ditës. Një opsion i mirë dhe i shpejtë për t’u konsumuar është edhe tërshëra, e cila ndihmon shumë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Tërshëra duhet të jetë e një...