Arkiva e etiketave: buke

Mëngjes për 5 minuta, roller me salçiçe dhe proshutë

1.Merrni fetat e bukës dhe hiqini anësoret me thikë. 2.Shtrijini me një shkop petash deri sa të hollohen. 3.Vendosini sipër një fetë proshute dhe një salçiçe secilës. 4.Mbështilleni bukën duke e bërë rrethore në madhësinë e salçiçes. 5.Secilën roller...

Kek me portokall, një recetë tipike e kuzhinës siciliane

1Lani portokajt me ujë e sodë buke dhe thajini mirë. 2.Pritini në 8 pjesë me gjithë lëkurë dhe vendosini në procesor. Frulojini derisa të përftoni një krem. 3.Shtoni sipas radhës: qumështin, sheqerin, vezët, miellin dhe në fund majanë duke...

Mëngjes Krishtlindje: Bukë me kajsi të thata dhe arra

Meqë është festë dhe kemi një çikë më shumë kohë, le të përgatisim diçka të shijshme për familjen! Përbërësit: 500 gr miell 200 gr kajsi të thata 1 dl qumësht 15 gr maja birre 50 gr thelpinj arrash 1...

A duhet hequr dorë nga makaronat dhe buka kur...

Gjëja e parë që na shkon ndërmend të heqim nga vaktet kur jemi me dietë është konsumimi i makaronave dhe i bukës. Ne mendojmë se karbohidratet janë përgjegjësit kryesorë për shtimin e peshës tonë. Por e kemi krejtësisht gabim,...

Bukë e shpejtë me proshutë dhe parmixhano për mëngjes

1.Ngrohni furrën në 175 gradë dhe vajiseni lehtë me llakun. 2.Përzjeni së bashku miellin, pluhurin për pjekje, kripën dhe piperin në një tas. 3.Përzjeni së bashku vezët dhe gjalpin dhe shtojini tek mielli për tu kombinuar. 4.Mbusheni me djathrat,...

E butë dhe me shije fantastike, bukë e gatuar...

1.Ngrohni furrën në 175 gradë dhe vajiseni lehtë me llakun. 2.Përzjeni së bashku miellin, pluhurin për pjekje, kripën dhe piperin në një tas. 3.Përzjeni së bashku vezët dhe gjalpin dhe shtojini tek mielli për tu kombinuar. 4.Mbusheni me djathrat,...

E pakrahasueshme shija e kësaj buke me toptha e...

1.Rregulloni një raft në mes të furrës dhe ngroheni furrën në 200 gradë. 2.Qëroni dhe grini 6 thelpinj hudhra. 3.Shkrini 8 lugë gjelle gjalpë pa kripë mbi nxehtësinë mesatare në një tigan të vogël. 4.Shtoni hudhrën, 1/2 filxhan vaj...

Bukë me ullinj, ja receta që aq shumë e...

1.Në një enë hedhim ujin e vakët, majanë, sheqerin dhe i trazojmë mirë. 2.Më pas shtojmë miellin dhe fillojmë ta përziejmë mirë. Shtojmë kripën dhe e punojmë mirë brumin dhe e lëmë të pushojë përreth 1 orë. 3.Pasi brumi...

Pulë me rrush: Receta e një pjate të dytë...

1.Pastroni dhe lani copat e pulës, vendosini në një enë dhe pastaj shtoni verën marsala dhe atë Sherry. Shtoni pak kripë, piper e majdanoz. 2.Lëreni mishin të marinohet për 2-3 orë. 3.Më pas vendosini copat në një tigan, shtoni...