Sugjerojmë:

Bukë sipas kuzhinës skoceze, e mrekullueshme!

2 gota gjalpë, të zbutur
1 gotë e mbushur sheqer kaf
4 – 5 gota miell

1.Nxehim paraprakisht furrën në 175 °.

2.Në një enë hidhni gjalpin dhe sheqerin kaf dhe trazojini deri sa sheqeri të jetë tretur tek gjalpi.

3.Shtoni miellin dhe ngjesheni brumin fort.

4.Brumin kalojeni në një sipërfaqe të lyer me pak miell dhe ngjesheni deri sa të jetë zbutur mjaftueshëm.

5.Më pas jepini formë duke e bërë roll.

6.Priteni në 3 pjesë dhe me pirun bëjini disa vrima brumit.

7.Futeni në furrë deri sa të marrë ngjyrë kafe të artë.

8.Lëreni të ftohet dhe shijojeni.

Lini një koment