Pure me peshk, kale, patate dhe mollë/ Bebe 7+ muajsh

Veshtiresia
Koha gatimit
Sugjerohet për:
Kalori:
⦁ 1 gjethe kale;
⦁ 3 patate të vogla
⦁ ½ mollë të ëmbël
⦁ ½ peshk të qëruar

Peshku është shumë i rëndësishëm për dietën e vogëlushit tuaj sepse është i pasur me omega 3, një yndyrë që ndihmon në zhvillimin e trurit. Për këtë arsye është e rëndësishme të gjeni mënyrën më të mirë për t’ja ofruar peshkun vogëlushit tuaj. Ndaj ne ju prezantojmë këtë pure me kale ,patate, peshk dhe mollë për t’i dhënë një ëmbëlsi të lehtë kësaj recete.

Përgatitja:

1. Në fillim lani kalen, qëroni patatet dhe pritini të gjitha në copa-copa.
2. Në një enë me ujë, filloni të zieni kalen.
3. Pas 5 minutash shtoni patatet, mollën dhe fileton e peshkut.
4. Lërini në zjarr të ziejnë derisa patatet të jenë zbutur.
5. Pas kësaj, i hiqni nga zjarri dhe i lini të ftohen për 5 minuta.
6. Kalojini në blender dhe bëjini pure për 2 minuta.
7. Nëse pureja del shumë e trashë mund të shtoni pak nga ujë  që përdorët për gatimin, deri sa të marrë trajtën (dendësinë) e dëshiruar.

Kjo pure e përshtatshme për bebe +7 muajsh.
Ruhet në mbajtëse hermetike për 3 ditë në frigorifer ose për 3 muaj në ngrirje.

Komento