Pasta për fëmijët, me brokoli dhe djathë

Veshtiresia
e lehtë
Koha gatimit
10 minuta
Sugjerohet për:
4 racione
Kalori:
150 gr brokoli
75 gr makarona të vogla
30 gr parmixhan, i grirë
2 lugë krem djathi

Hidhni brokolit në një tenxhere me avull dhe ziejini për 4-5 minuta. Gatuani makaronat në ujë të vluar, ruani 2 lugë ujë të makaronave përpara se t’i kulloni.
Hidhni brokolin me ujin e makaronave në një enë. Përziejini derisa të jetë homogjene duke përdorur një blender. Shtoni kremin e djathit dhe parmixhanin dhe i përzieni derisa të shkrihet.
Makaronat e gatuara i kthejmë në tenxhere. Shtoni salcën e brokolit dhe përziejini së bashku.

Komento