Sugjerojmë:

Bebi Neps

Pure salmoni dhe patate e ëmbël, për bebat

HAPI 1: Ziejini pataten e ëmbël me avull për 12 minuta HAPI 2:Shtoni salmonin, koprën e freskët dhe domatet e grira dhe ziejini në avull për 5 minuta të tjera. HAPI 3: E heqim nga vatra dhe e përziejmë...

Receta e largimit të bebes nga gjiri: Pure selino,...

HAPI 1Vendoseni selinonë, karrotën dhe mollët në një enë me avull mbi ujë të zier për 15 minuta ose derisa të zbuten. HAPI 2Vendosini në blender për t’i bluar dhe hidhini pak qumësht formule, derisa të formoni një masë...

Pasta me brokoli dhe djathë për fëmijë 6-9 muajsh

Hidhni brokolin në një tenxhere dhe ziejeni për 4-5 minuta. Gatuani makaronat në ujë të vluar dhe rezervoni 2 lugë ujë të makaronave përpara se t’i kulloni. Hidhni brokolin me ujin e makaronave në enë dhe procesojeni derisa të...

Pure me lulelakër dhe drithëra për fëmijë 8 muajsh

Prisni në copëza të vogla perimet dhe i zieni. Zieni vezën dhe merrni vetëm të verdhën. Pasi perimet dhe veza janë zier, futini në mikser të verdhën e vezës dhe perimet dhe bëni një pure jo shumë të trashë...

Pure karotash për fëmijë 4-6 muajsh

Pritini karotat për së gjati dhe në forma gjysmë hëne, me trashësi 5 mm. Ziejini karotat në një tenxhere mbi nxehtësi mesatare për 10-12 minuta derisa të zbuten plotësisht.  Bëjini pure karotat me 3–4 lugë ujë të valuar në...

Pure brokoli për bebet 4-6 muajsh

Ziejeni brokolin në nxehtësi mesatare për 8 minuta derisa të jetë shumë i butë. Shtojini 2-3 lugë nga uji i gatimit dhe bëjeni pure duke përdorur një blender dore ose një procesues ushqimi. Mund të përdorni dhe qumësht gjiri...

Ushqimet e ngurta më të mira për bebet pas...

Kur bebet kalojnë moshën 9 muajshe, ato fillojnë të kenë aftësinë të kapin ushqimet e ngurta dhe të ushqejnë veten. Ju mund të filloni t’i shërbeni këto ushqime në copëza të vogla që janë të sigurta për t’u konsumuar...

Pure me kungull, presh dhe pulë për vogëlushët mbi...

Qëroni dhe copëtoni kungullin, prisni pjesën e bardhë të preshit, shpëlajeni dhe copëtoni spinaqin. Në një dërrasë të veçantë, presim pulën në copa të madhësisë së kafshatës.  Ziejeni pulën në një tenxhere të vogël me ujë të valuar për...

Muffins me banane pa sheqer për bebe

Ngrohni furrën në 190 gradë  dhe lyeni me yndyrë një tavë për mini muffins me 24 vende. Vendosni të gjithë përbërësit në një tas mesatar. Përziejini mirë por me delikatesë. Sigurohuni që të bëhet një masë uniforme dhe nëse...