Vitaminë E, K dhe C për fëmijët, nga kjo supë me perime

Veshtiresia
e lehtë
Koha gatimit
15 min
Sugjerohet për:
3 persona
Kalori:
1 lugë vall ulliri
1 qepë e grirë
gjysmë speci i kuq
2 thelpinj hudhre
75 gr patate të ëmbla
250 gr patate të ëmbla
150 ml salcë e kuqe domateje
2 lugë borzilok i prerë imët
200 ml lëng perimesh

Ngrohni vajin në një tenxhere.

Shtoni qepën, specin e kuq të grirë dhe hudhrën dhe skuqini për 3-5 minuta.

Shtoni patatet e ëmbla, domatet dhe skuqini për 2 minuta.

Shtoni salcën e domates dhe lëngun e perimeve. Mbulojeni dhe ziejini për 15 minuta derisa të zbuten.

Shtoni borzilokun dhe përziejeni derisa të jetë homogjene duke përdorur një blender.

Komento