10 ushqimet e para më të mira për bebin

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t’u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot përmbajnë yndyrna të shëndetshme, ndërsa bananet janë të ngarkuara me kalium. Boronicat janë të mbushura me antioksidantë, ndërsa brokoli ofron fibra dhe folate. Edhe thjerrëzat edhe mishi janë të mbushura me proteina. Kumbullat e thata mund të ndihmojnë me kapsllëkun, dhe kosi ndihmon në formimin e kockave dhe dhëmbëve të shëndetshëm. Patatet e ëmbla dhe kungujt e dimrit janë burime të shkëlqyera të beta-karotenit dhe vitaminës C.

Sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë, është e rëndësishme t’i ofroni fëmijës suaj një shumëllojshmëri ushqimesh të shëndetshme. Ka shumë ushqime të shëndetshme dhe miqësore për fëmijën, por këto 10 të rekomanduara nga mjekët dhe dietologët dallohen.

Ushqimet e para më të mira për bebin

Avokado

Ky frut-perim është i pasur me yndyrna të shëndetshme që ndihmojnë në rritjen e zhvillimit të trurit. Në fakt, përbërja yndyrore e avokados është disi e ngjashme me atë të qumështit të gjirit.

Banane

I njohur si një burim i mirë i kaliumit, ky frut përmban gjithashtu vitamina B6 dhe C, fibra dhe magnez.

Boronicat

Boronicat “shpërthejnë” nga antioksidantët. Bluja e thellë dhe e shkëlqyeshme e këtyre frutave vjen nga flavonoidet që ndihmojnë sytë, trurin dhe madje edhe traktin urinar të foshnjës.

Brokoli

Është një burim i pasur i lëndëve ushqyese thelbësore, duke përfshirë fibrat, folatet dhe kalciumin. Prezantojeni fëmijën tuaj me aromën e brokolit herët: do të zgjeroni shijet e tij dhe do të inkurajoni një dashuri të përjetshme për perimet jeshile.

Thjerrëzat

Fasulet dhe bishtajoret e tjera përmbajnë shumë proteina dhe fibra. Por ndryshe nga fasulet më të mëdha, thjerrëzat e vogla ziejnë në një pure të këndshme që është e përshtatshme për kafshimet e bebeve. Ato janë gjithashtu një nga ushqimet më të lira të shëndetshme që mund të blini.

Mish

Mungesa e hekurit mund të shkaktojë anemi. Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon mishin si ushqimin e parë, sepse është një burim i shkëlqyer i proteinave, zinkut dhe hekurit, veçanërisht mishi i kuq dhe mishi i errët i shpendëve. Plus, foshnjat thithin hekurin më lehtë nga mishi sesa nga drithërat e fortifikuara me hekur, një tjetër ushqim i parë i zakonshëm.

Kumbullat e thata

Këto fruta janë të buta, të ëmbla dhe plot fibra. Fëmija juaj mund të vuajë nga kapsllëku kur kalon në ushqime të ngurta, pasi është një ndryshim i madh për sistemin e tyre. Shtoni kumbulla të thata në dietën e foshnjës tuaj për të ndihmuar tretjen.

Patate e ëmbël

Patatet e ëmbla janë një nga ushqimet e para më të njohura për foshnjat që priren të pëlqejnë ëmbëlsinë dhe strukturën e tyre. Këto perime me rrënjë shumëngjyrëshe janë të mbushura me beta-karoten, vitaminë C dhe minerale, duke përfshirë hekurin dhe bakrin.

Kungull dimëror

Kungujt e fortë dimërorë me mish portokalli ose të verdhë, kanë shumë përfitime, njëra prej të cilave është se ato janë jashtëzakonisht të pasura me beta-karoten, i shkëlqyer për sytë. Kungulli është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës C. Ëmbëlsia natyrale dhe një strukturë kremoze shtojnë tërheqjen e varieteteve të dimrit.

Kos

Kosi kremoz është i pasur me kalcium dhe vitaminë D, të nevojshme për kocka dhe dhëmbë të shëndetshëm. Fëmija juaj mund ta konsumojë atë në 4 deri në 6 muaj, shumë përpara se të jetë gati për qumështin e lopës. Zgjidhni kos të thjeshtë pa sheqer të shtuar. Kërkoni gjithashtu një markë me kulturat më të gjalla, të cilat ndihmojnë në rregullimin e baktereve të mira në traktin tretës të foshnjës tuaj. Sigurohuni që të merrni kos me qumësht të plotë – foshnjat kanë nevojë për kalori nga yndyra.

Lini një koment