Sugjerojmë:

Pulë me qumësht për bebe 12 muajsh +

Veshtiresia
e lehtë
Koha gatimit
Sugjerohet për:
Kalori:
80 gr fileto pule
100 ml qumësht
1 patate
1 lugë e vogël vaj ulliri

Përgatitja

E prisni fileton e pulës në kuba të vegjël dhë më pas e skuqni në një tigan me vajin e ullirit dhe një lugë ujë.

Shtoni patatet e prera gjithashtu në kuba të vegjël. I hidhni qumështin derisa të mbulohen të gjitha, dhe më pas shtoni edhe 100 ml ujë.

I lini të ziejnë në zjarr të ngadaltë për rreth 30 minuta. E gjithë masa në fund duhet të mbetet në formë kremi, pra i gjithë uji duhet të ketë avulluar gjatë zierjes.

Në fund shërbejani fëmijës në dy forma, sic është, ose të grirë në grirëse.

Vlerat ushqyese

Zierja me qumësht e bën mishin të butë duke e bërë pjatën shumë kremoze. Duke shtuar edhe patatet ajo bëhet edhe më e butë dhe e pëlqyeshme për fëmijët.

Komento