Vetëm 228 kalori: Gjellë me lakër dhe mish të grirë

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
45 minuta
Sugjerohet për:
6 persona
Kalori:
228
1 lakër e madhe e grirë hollë
1 kanaҫe domate të prera të konservuara
1 qepë e grirë hollë
1 lugë ҫaji karafil
450 gr mish i grirë viҫi
Kripë dhe piper

Në një tenxhere të madhe në zjarr të ulët, shtoni lakrën, domatet bashkë me lëngun, qepën, karafilin, kripën dhe piperin.

Teksa lakra ka marrë një valë, shtoni mishin e grirë dhe vendosini kapakun.

Lëreni në zjarr derisa lakra të jetë zbutur dhe mishi të jetë gatuar mirë, për rreth 45 minuta. Trazojeni herë pas here.

Komento