Sugjerojmë:

Gravy: Salca e shijshme për të shoqëruar gjelin e detit

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
25 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:
1 lugë gjelle miell
200 ml verë të bardhë ose verë të kuqe
600 ml lëng pule

Hiqni çdo yndyrë të tepërt nga tava e gjelit të detit, por mbani gjysmat e qepës. Vendoseni tavën në zjarr mesatar dhe më pas spërkatni miellin. E trazojmë me lugë druri dhe e kaurdisim për 2 minuta, duke e kthyer qepën në masë për të nxjerrë aromën.

    Ngadalë përzieni verën dhe lëngun, duke shtuar lëngjet nga gjeli i detit. Lërini të vlojnë duke i gërvishtur copat nga fundi i tavës dhe më pas ziejini në zjarr të ulët për 15 minuta. Sitini dhe kriposeni masën përpara se ta shërbeni së bashku me gjelin e detit.

Komento