Sugjerojmë:

Toptha me hurma Arabie dhe gjalpë kikiriku

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
30 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:
20 hurma Arabie
3 lugë gjalpë kikiriku
2 lugë ujë
1 filxhan copëza ҫokollatë gjysmë të ëmbla

Hiqni bërthamat e hurmave dhe hidhni në tasin e një procesori ushqimi dhe përpunojini derisa të shkërmoqen. Shtoni 3 lugë gjalpë kikiriku dhe ndizni procesorin e ushqimit; ndërkohë që e procesoni, shtoni 2 lugë ujë. Përpunojeni derisa të jetë një masë e njëtrajtshme.

    Lyejeni pak duart tuaja me vaj (për të parandaluar ngjitjen) dhe rrotulloni përzierjen në topa të vegjël, rreth 30 deri në 40 gjithsej. Vendosni topat në një fletë gatimi dhe ngrijini derisa të jenë gati për t’u zhytur në çokollatë.

    Mbushni një tenxhere të madhe me ujë përgjysmë dhe lëreni të ziejë, më pas vendosni 1 filxhan copëza çokollate në një tas metalik ose qelqi rezistent ndaj nxehtësisë. Pasi uji të ziejë, fikni zjarrin dhe vendoseni enën me çokollatë në ujë, më pas përzieni derisa të shkrihet.

    Zhytni çdo kokërr deri  në gjysmë në çokollatë duke përdorur një kruese. Vendosini përsëri topthat në fletën e gatimit dhe vendosini në frigorifer derisa t’i shërbeni. Lëreni në frigorifer deri në 1 muaj.

Komento