Pasta me pançetë krokante dhe salcë domatesh

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
25 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
400 gr spageti
1 lugë gjelle vaj ulliri
120 gr pançetë të tymosur, të prerë në shirita të hollë të shkurtër
1 qepë e grirë hollë
1 thelpi hudhër, e grirë imët
2 lugë piper i kuq i ëmbël
800 g domate të konservuara të grira
parmixhiano i grirë, për ta servirur

Në një tenxhere me ujë të kripur gatuani spagetit duke ndjekur udhëzimet e paketimit. Ndërkohë, ngrohni vajin në një tigan të madh që nuk ngjit dhe gatuajeni pançetën  për 3-4 minuta derisa të fillojë të skuqet. Përzieni qepën dhe gatuajeni për 3-4 minuta të tjera, më pas shtoni hudhrën dhe piperin e kuq dhe gatuajeni edhe për 1 min.

Hidhni në të domatet e copëtuara, lërini të ziejnë dhe të lëshojnë flluska për rreth 5 minuta derisa të trashet masa, duke e përzier herë pas here që të mos ngjitet në fund. Kulloni makaronat dhe i hidhni me salcë. Shërbejeni me parmixhiano, nëse dëshironi.

Komento