20-30 min

Për të fituar vlerat maksimale të brokolit provoni këtë...

1.Si fillim pastroni të gjitha perimet me ujë të rrjedhshëm. 2.Preshin grijeni hollë, patatet dhe karrotat pritini në kubikë të vegjël ndërsa brokolin ndajeni në degëza të vogla. 3.Në një tenxhere hidhni një lugë gjelle vaj ulliri dhe vendoseni...

Një sallatë ndryshe me fasule dhe domate të thara

1.Fasulet i lini disa orë në ujë, pastaj i vendosni të ziejnë në zjarr të ngadaltë, bashkë me qepët e grira në kubikë, pak majdanoz dhe vaj ulliri. 2.Ndërkohë grini imët majdanozin, hudhrën dhe i kaloni në blendër. 3.Në...

Gjoks pule në furrë me hudhër dhe parmixhano, për...

1.Ndani gjokset e pulës në dy fileto të holla. 2.Në një tas bashkoni vezët, hudhrën, hudhrën pluhur dhe piperin e zi. I përzieni mirë. 3.Ndërkohë në një tas tjetër shtoni miellin, djathin parmexhano, gjysmën e mbetur të hudhrës pluhur,...

Makarona me salmon dhe rikota!

1.Në një tenxhere me ujë të valuar shtoni makaronat të ziejnë. 2.Ndërkohë në një tigan me vaj ulliri skuqni spinaqin dhe me dy thelpi hudhra. 3.Më pas shtoni salmonin dhe ricottën. 4.I përzieni mirë dhe më pas shtoni makaronat...

Mos e humb këtë recetë të pazakontë: Pulë e...

Recetë e pazakontë, me një shije të jashtëzakonshme. Përbërësit:  1 pulë 2 litër Coca-Cola salcë soje kripë ujë Udhëzime:  Ndani pulën në copa të vogla dhe e zieni me ujë si zakonisht. Pasi të marrë valë, e hidhni ujin...

Patate me djathë në furrë për mëngjes

1.Ngrohni furrën paraprakisht në 350 gradë. 2.Vendosni 1 gotë djathë. 3.Vendosni pjesën tjetër të përbërësve në një tas të madh dhe përzijeni mirë. 4.Hidhini në tigan dhe piqini për 30 – 35 minuta. 5.Hiqeni nga furra dhe shtoni djathin...

Makarona caponata, receta e pastave që duhet t’i shtohet...

1.Nxehni vajin në një tigan të madh dhe gatuani qepën për 8-10 minuta derisa të fillojë të karamelizohet. 2.Shtoni hudhrën në 2 minutat e fundit të kohës së gatimit. 3.Në një enë hidhni perimet e pjekura, domatet, kaperin dhe...

Salmon me mjaltë dhe salcë lime, një recetë fantastike...

1.Në një tigan me vaj ulliri vendosni për të skuqur me kujdes salmonin. 2.I shtoni kripë dhe piper. 3.E lini salmonin të skuqet me përafërsi 4 minuta nga secila anë. 4.Ndërkohë në një tas të vogël bashkoni 2 lugë...

Toskan – supë me lulelakër dhe proshutë për një...

1.Në një tenxhere të madhe, bashkoni lulelakër, lëng pule, ujë dhe hudhër dhe vërini të zihen derisa lulelakra të zbutet, 12-15 minuta. 2.Ndërkohë, në një tigan të madh, gatuani suxhuk dhe kërpudha në nxehtësi mesatare derisa sallami të mos...