Sugjerojmë:

Sallatë mesdhetare me fiq dhe mozzarella

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
286
200 gr mashurka të njoma të prera
6 fiq të vegjël, të prerë në katër pjesë
1 qepe e njome, e prerë hollë
1 top mocarela, e kulluar dhe e grirë në copa
50 gr lajthi, te thekur dhe te grire
gjethe të vogla borziloku me grusht, të grisura
3 lugë gjelle uthull balsamike
1 lugë gjelle reçel fiku
3 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër

Në një tenxhere të madhe me ujë të kripur, përvëlojini  mashurkat për 2-3 minuta. I kullojmë, i shpëlajmë me ujë të ftohtë, më pas i thajmë në letër kuzhine. Rregullojini në një pjatë. Sipër shtoni fiqtë, qepën e njomë, mocarelën, lajthitë dhe borzilokun.

Në një tas të vogël ose kavanoz reçeli me kapak të vendosur, shtoni uthullën, reçelin e fikut, vajin e ullirit dhe pak erëza. Tundeni mirë dhe hidheni mbi sallatë pak para se ta shërbeni.

Komento