Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: fiq

Sallatë mesdhetare me fiq dhe mozzarella

Në një tenxhere të madhe me ujë të kripur, përvëlojini  mashurkat për 2-3 minuta. I kullojmë, i shpëlajmë me ujë të ftohtë, më pas i thajmë në letër kuzhine. Rregullojini në një pjatë. Sipër shtoni fiqtë, qepën e njomë,...

Antipastë me fiq, mjaltë dhe bajame

Pritini fiqtë në gjysmë. Hidhni sipër kosin, më pas spërkateni me mjaltë. Spërkateni me kanellë dhe disa bajame të thekura të grira. Ruaj Recetën

Mini tarta me fiq

Ngrohni furrën në 200C. Shtroni një tavë të madhe me letër pjekjeje. E ndajmë brumin në 6 pjesë. Hapeni secilën pjesë me petz në trashësinë e një monedhe dhe prejeni në një rrumbullak me diametër 11-12 cm, duke përdorur...

Sanduiç me fiq dhe avokado që mëngjesi juaj të...

1.Në një fetë bukë shtrojmë përbërësit e mësipërm dhe i vendosim fetën tjetër të bukës sipër. 2.Në një tigan që nuk ngjit, vendosim pak gjalpë dhe e lëmë të ngrohet. 3.Vendosim mbi gjalpë sanduiçin dhe e thekim mirë nga...

Fiq të karamelizuar pa sheqer

Receta për një ëmbëlsirë origjinale, jo të zakontë dhe të shijshme. Por edhe aleate e një diete të shëndetshme. Fiqtë e karamelizuar pa sheqer janë aromatikë falë erëzave dhe mund të serviren në fund të një vakti, por edhe...

Fiq të mbushur me rikota

1.Pastrojmë fiqtë dhe i hapim në mes. 2.I mbushim brenda me rikota, kanellë dhe bajamet petë. 3.Më pas i hedhim verën e kuqe dhe i fusim në furrë të parangrohur me 180 gradë C për 25 minuta. 4.Më pas...

Sot për mëngjes: Kos, tërshërë dhe fiq të thatë

1.Në një tas kombinoni kosin dhe tërshërën. I përzieni mirë. 2.Më pas shtoni fiqtë e prerë në copa të vogla, mjaltin dhe farat. E përzieni mirë. 3.Mëngjesi është gati. Ju bëftë mirë! Ruaj Recetën