20-30 min

Pite patatesh me erëza të freskëta. Shije speciale!

1.Zieni patatet në ujë me kripë dhe pastaj i qëroni. 2.Në një enë të madhe kombinoni të gjithë përbërësit më lartë, në fund patatet dhe më pas i shtypni me një pirun. 3.Formoni me dorë disa pite rrumbullake dhe...

Makarona me kofshë pule dhe salcë arrabiata të pjekura...

1.Nxehni furrën në 200C.2.Ngrohni vajin në një tigan që nuk ngjit mbi një nxehtësi të lartë.3.Marinoni mishin e pulës dhe skuqeni, nga ana e lëkurës poshtë, për 5 minuta deri sa të marrë ngjyrë kafe të artë. 4.Hiqeni dhe...

Fileto salmoni me sallatë jeshile dhe djathë pecorino

1.Së pari lini salmonin në temperaturën e dhomës 10 minuta para gatimit. 2.Ndërkohë, rrihni së bashku lëngun e limonit, 2 lugë vaj ulliri dhe 1/4 lugë çaji kripë në një tas të madh. 3.Shtoni sallatën dhe lëreni të qëndrojë...

Mëngjes për 5 minuta, roller me salçiçe dhe proshutë

1.Merrni fetat e bukës dhe hiqini anësoret me thikë. 2.Shtrijini me një shkop petash deri sa të hollohen. 3.Vendosini sipër një fetë proshute dhe një salçiçe secilës. 4.Mbështilleni bukën duke e bërë rrethore në madhësinë e salçiçes. 5.Secilën roller...

Kaq e thjeshtë, kjo recetë e pastave me mish...

1.Në një tigan të madh, hidhni gjalpin dhe vendoseni mbi sobë në nxehtësi të ulët. 2.Shtoni hudhrën dhe gatuajeni për 30 sekonda. 3.Shtoni domaten e tharë dhe ¾ e lëngut të pulës duke shtuar gradualisht nxehtësinë në temperaturë mesatare...

Mollë në furrë të mbushura me fruta të thata

1.Lani mirë mollët. me ndihmën e një thike specifike largoni pjesën e brendshme të farave, por pa e ndarë mollën në mes. Duhet të formoni një hapësirë për mbushjen. 2.Në një enë kombinoni marmalatën, frutat e thata, sheqerin dhe...

Gërshet me djathë dhe proshutë për mëngjes

Ngroheni furrën në 180 gradë C. Vini një fletë të madhe pjekje me letër pergamene. Zhvendosni fletën e brumit në fletën e përgatitur të pjekjes. Pritini 10 të çara (në secilën nga anët e gjata) rreth dy të tretat...

Supë e përgatitur me krem panxhari

1.Marrim një tenxhere dhe brenda hedhim 1 kokërr qepë me 20 gr gjalpë duke shtuar panxharin dhe 250 gr patate. 2.Pastaj shtojmë ujë dhe e lemë të ziejë. 3.Pasi zbutet panxhari e heqim nga tenxherja dhe e kalojmë në...

Omëletë me domate dhe erëza për mëngjesin

1.Nxehni vajin në një tigan pastaj gatuani domatet të prera anash derisa të fillojnë të zbuten. Ndërkohë, rrihni vezët me barishtet dhe shumë piper të zi të sapo bluar në një tas të vogël.2.Hiqini domatet nga tigani dhe vendosini...