Speca të mbushur me kinoa dhe kunguj të njomë

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
30 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
4 speca të kuq
1 kungull i njomë, i prerë për së gjati dhe në feta të holla
500 gr kinoa e gatuar
85 gr djathë feta, i grirë imët
1 grusht majdanoz, i grirë

Ngroheni furrën në 200C. Pritini çdo spec në gjysmë dhe hiqni farat. Vendosni specat, me anën e prerë lart, në një letër pjekjeje, spërkatini me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe i kriposn i mirë. Piqini për 15 minuta.

Ndërkohë, në një tigan të vogël ngrohim 1 lugë vaj ulliri, shtojmë kungullin dhe i kaurdisim derisa të zbuten. E heqim nga zjarri, më pas i përziejmë me kinoan, djathin dhe majdanozin. Spërkateni me piper.

Ndani përzierjen e kinoas mes gjysmave të specave dhe më pas kthejeni në furrë për 5 minuta. Shërbejeni me një sallatë jeshile, nëse dëshironi.

Komento