Kuzhinë franceze

Supë me patate të pjekura dhe qumësht, shija është...

1.Vendosni proshutën në një tigan të madh dhe të thellë. Gatuajini në zjarr mesatar derisa të skuqen. Kullojeni, copëtojeni dhe lëreni mënjanë. 2. Në një tenxhere ose tavë , shkrini margarinën në nxehtësi mesatare dhe shtoni miellin derisa të...

Byrek me nutella për mëngjes

1.Shtrini petat në tavën e pjekjes. 2.Ngroheni furrën në 200 gradë C. 3.Hapni secilën prej petave dhe vendosni ato në një sipërfaqe me miell. 4.Priteni çdo petë në gjysmë dhe mbulojeni me Nutella. 5.Në një tas hidhni vezen dhe...

Bukë franceze e mbushur me salcë alfredo

1.Ngroheni furrën në 180º C. 2.Në një tigan të mesëm mbi nxehtësi mesatare, shkrini gjalpin. 3.Hidhni pak miell dhe gatuajeni deri sa të marrë ngjyrë të artë, rreth 1 minutë. 4.Shtoni qumësht dhe hudhër dhe gatuajeni, duke e përzier...

Supë me shparguj, oriz dhe patate nga kuzhina franceze

1.Shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe mbi nxehtësi mesatare. 2.Hidhni brenda qepën dhe preshin të copëtuar dhe skuqini pak sa të zbuten. 3.Më pas shtoni ujë në tenxhere bashkë me patatet, karrotat, shpargujt dhe orizin. 4.Shtoni kripën dhe...

Makarona me karrota, parmixhano dhe djathë çedar

1.Gatuani makaronat sipas instruksioneve në paketim.2.Ndërkohë vendosni karrotat në një tigan mesatar me 1 filxhan ujë.3.Lërini të vlojnë në temperaturë të lartë.4.Mbulojini, ulni temperaturën dhe lërini të ziejnë derisa të zbuten, për rreth 5 minuta.5.Ndërsa karotat ziejnë, në një...

Krepa të karamelizuar me lëng molle

Si fillim përgatisni krepat. Në një tigan të madh, shtoni gjysmë lugë çaji gjalpë dhe 2 lugë çaji lëng molle. Lejoni që gjalpi të shkrihet. Shtoni një krep në tigan dhe gatuajeni përafërsisht 1 minutë derisa krepa të fillojë...

Mëngjesi fillon plot shije me një omëletë klasike franceze

1.Rrihni vezët me ujin, kripën dhe piperin në një tas. 2.Shkrini gjaplin në një tigan në nxehtësi mesatare dhe anojeni derisa të mbulohet e gjithë sipërfaqja. 3.Hidhni përzierjen e vezëve në tigan, në mënyrë që të sghpërndahet në të...

Omletë souflè e mbushur me djathë dhe proshutë

1.Në një enë rrihni bashkë të verdhat e vezëve me pak kripë, piper dhe hudhër derisa të formohet një përbërje e fryrë dhe me ngjyrë të hapur. 2.Në një tjetër enë, rrihni të bardhat e vezëve me pak kripë...

Si të përgatisim majonezë në kushte shtëpie

1.Përzieni bashkë të verdhat e vezëve me mustardë dhe rrihini për 30 sekonda derisa të bëhen kremoze. 2.Shtoni vajin e ullirit pikë mbas pike, gjithnjë duke e rrahur, derisa kremi të nisë të trashet. Shtoni më pas vajin e...