Sugjerojmë:

Disa arsye pse sasia e duhur e kafes është e mirë për ju

Këtu janë mënyrat kryesore se si kafeja mund të ndikojë pozitivisht në shëndetin tuaj:

1. Mund të jetoni më gjatë.
Studimet e fundit zbuluan se ata që pinë kafe kanë më pak gjasa të vdesin nga disa nga shkaqet kryesore të vdekjes tek gratë: sëmundjet koronare të zemrës , goditjet në tru , diabeti dhe sëmundjet e veshkave .

2. Trupi juaj mund të përpunojë më mirë glukozën (ose sheqerin).
Kjo është teoria pas studimeve që zbuluan se njerëzit që pinë më shumë kafe kanë më pak gjasa të preken nga diabeti i tipit 2.

3. Ju keni më pak gjasa të zhvilloni dështim të zemrës.
Pirja e një deri në dy filxhanë kafe në ditë mund të ndihmojë në parandalimin e dështimit të zemrës , kur një zemër e dobësuar ka vështirësi në pompimin e mjaftueshëm të gjakut në trup.

4. Ju nuk keni aq gjasa të pësoni një goditje në tru.
Për gratë, pirja e të paktën një filxhan kafe në ditë shoqërohet me ulje të rrezikut të goditjes në tru, që është shkaku i katërt kryesor i vdekjes tek gratë.

Lini një koment