Arkiva e etiketave: kafe

Affogato, receta tradicionale italiane për kafe-dashësit

Disa orë përpara, vendosni akulloren në një tavë të cekët dhe vendoseni në ngrirje. Për ta servirur, vendosni topa akullore në 6 gota ose tasa të vegjël dhe hidhni një filxhan kafe ekspres të nxehtë mbi secilën. Shërbejeni menjëherë,...

Si të ulësh konsumin e kafesë pa u ndjerë...

Ke varësi ndaj kafesë? Nuk je vetem. Ka një arsye që ekzistojnë kaq shumë bluza dhe filxanë që shkruajnë  “Mos më fol derisa të pi kafen “. Ju mund të jeni duke menduar të hiqni dorë nga ky zakon,...

8 shenjat që tregojnë se mund të jeni duke...

Kafeina ndihmon shumë prej nesh të kalojnë ditën, por në disa raste, efektet anësore të stimuluesit të preferuar të të gjithëve mund të na dëmtojnë. Ja kur duhet të mendoni për të zvogëluar konsumimin e saj. Fillon të ndjesh...

A duhet të pini kafe me stomak bosh?

Kafeja është një pije kaq e popullarizuar saqë nivelet e konsumit të saj vijnë të dytët pas ujit në disa vende. Përveçse ju ndihmon të ndiheni më pak të lodhur dhe më vigjilent, kafeina në kafe mund të përmirësojë...

Kujdes! Mos e pini kurrë kafenë pas kësaj ore

Ora shënon 17.00 dhe ju ndodheni në punë ose në shtëpi dhe iu kap dembelizmi, ndoshta dreka ishte më e rëndë seç duhet… gjëja e parë që iu shkon në mendje është të pini një kafe. Por mos u...

Pandispanjë me kafe për një mëngjes vegan

1.Përzieni dy llojet e miellit në një tas të madh, shtoni kremor tartarin, sheqerin, lëngun e limonit, kafen pluhur, kripën dhe bajamet e grira imët.2.Përzieni vajin me qumështin e orizit me një mikser në mënyrë që lëngjet të bashkohen...

Smoothie më i mirë i mëngjesit me kafe!

1.Të gjithë përbërësit i përzieni në një blender me shpejtësi të lartë. 2.Sapo masa të jetë bërë homogjene, shërbejeni smoothien nëpër gota dhe shijojeni! Ruaj Recetën

Nga rozmarina tek kafeja. Metodat e gjyshes kundra flokëve...

Doni të mbuloni flokët e bardhë në mënyrë natyrale? Para se të shpenzoni shumë para me bojëra të ndryshme të cilat dëmtojnë shëndetin dhe flokët, provoni këto 5 mënyra natyrale. Metodat e gjyshes për të lyer flokët Është e...